Milyonlarca kişi için 10 günlük Kurban Bayramı tatili bugün başlıyor. 5 Eylül’e kadar sürecek bayram tatili sürecinde havalimanı ve karayollarında da şimdiden yoğunluklar başladı. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi büyük şehirlerden uçacakların, havalimanı ve yollardaki yoğunluğu göze almaları istendi.

Havalimanına daha erken gidin

İstanbul Atatürk Havalimanı yetkilileri de yurt dışı uçuşları için en az 3 saat önceden havalimanında olunması gerektiğini açıkladı. Havalimanı girişinde yapılan güvenlik kontrollerinin havalimanı giriş trafiğini arttırdığından bu bölgeyi de hesap etmenizi öneririz. Atatürk Havalimanı otoparkı için yer kalıp kalmadığını Atatürk Havalimanı’nın kendi mobil uygulamasından kontrol edebilirsiniz. Gerek yurt içi gerekse de yurt dışı uçuşlarda bu yoğunluğu göze almanızı tavsiye ederiz. Tatile uçakla gidecekler için havalimanı ve pasaport bilet vs kontrolü dışında sorun yok. Ancak karayoluyla tatile gideceklerin de yollardaki yoğunluğu göze alarak ona göre yol haritası çıkarmalarını öneririz.

İstanbul’dan çıkmak için alternatif yollar

Sürücüler bayram tatillerinde genelde İstanbul’dan çıkmanın güç olduğunu söylüyor. Büyükçekmece’den Gebze’ye kadar çok ciddi bir trafik oluşuyor. Bu bölgeyi 3. köprü üzerinden geçebilirsiniz. Yeni bağlantı yollarıyla Yavuz Selim Köprüsü direkt Sabiha Gökçen’e kadar çıkıyor. 3. köprüyü pahalı ve uzun olduğu için sevmiyorum aslında ama Avrupa yakasından yola çıkacaksanız uzun ve trafikli bir bölgeyi kolayca geçebilirsiniz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin trafik uygulamasını da cep telefonunuza indirerek yol durumuna göz atabilirsiniz. Ayrıca İstanbul için Radyo Trafik İstanbul da bu konuda alternatif yol ve güzergahları için iyi seçenekler sunuyor ve anlık haberler veriyor.

Gemi kuyruklarına dikkat!

Yine Avrasya tüneli, feribot ve deniz otobüsü de İstanbul trafiğini aşmak için iyi bir seçenek. Çanakkale’ye geçmek için de eğer Gelibolu-Lapseki tarafında çok fazla gemi kuyruğu varsa, direkt Çanakkale içerisine giren gemileri de tercih edebilirsiniz. Dönüş yolunda da eğer Gelibolu yönüne çok kuyruk varsa Çanakkale merkezden kalkan gemilere binebilirsiniz. Yenikapı-Bandırma ya da Mudanya denizotobüsleri de yollardaki trafiği pas geçmek için iyi bir seçenek.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.