Hafta sonu tatili için ideal rotalar

nihanbayram

Uzun zamandır beklediğiniz tatil zamanı geldi ama siz işlerin yoğunluğundan veya başka nedenlerle tatile çıkamıyor musunuz? Hiç dert değil. Sadece hafta sonunu ayırarak gezebileceğiniz yerler sizi bekliyor.

Bozcaada

Bozcaada

Çanakkale açıklarında bulunan Bozcaada, tarihi kalesi, ünlü Ayazma Plajı ve dar sokaklarıyla son günlerin en gözde tatil rotaları arasında üstelik Cuma akşamından yola çıkarsanız hem adanın en güzel yerlerini gezebilir hem de denize girebilirsiniz.

Alanya

Alanya

Antalya ve çevresinde yasşayanlar için seçenek çok. Ancak Alanya hem uçsuz bucaksız kumsalları, hem de Damlataş Mağarası, Dimçayı gibi yakın yerleriyle öne çıkıyor. Üstelik diğer beldelere kıyasla daha ekonomik.

Ayder Yaylası

Ayder Yaylası

Artvin'den Samsun'a, Ordu'ya ve Rize'ye Karadeniz tam bir yayla cenneti. Bu yeşil ve serin yerler arasında bir tanesi var ki tam bir cennet. Ayder Yaylası'nda isterseniz kendi çadırınızı kurun isterseniz civarda bulunan küçük otellerde kalın. Buraya kadar gelmişken karalahana dolması, mısır ekmeği gibi muhteşem Karadeniz lezzetlerini de tatmayı unutmayın.

Prens Adaları

Prens Adaları

İstanbul ve çevresinde hafta sonu kaçamağı yapmak için en ideal yerlerden birisi de Büyükada, Burgazada, Kınalıada ve Heybeli'yi kapsayan Prens Adaları. Özellikle yaz sezonunda kalabalık olsa da bisiklet sürüp şehrin trafiğinden ve gürültüsünden uzaklaşmak için en iyi seçenekler arasında.

Nemrut Dağı

Nemrut Dağı

Adıyaman ve çevresinde yaşayanlar içinse hafta sonu günübirlik gidilebilecek yerlerin başında Nemrut Dağı geliyor. Dağda bulunan dev heykeller de özellikle sabahın erken saatlerinde güneşin doğuşunu izlemek isteyenler için en önemli cazibe merkezi olmasını sağlayan özelliklerden birisi.

Karagöl

Karagöl

İzmir ve çevresi de başta Çeşme, Alaçatı, Mordoğan ve Urla olmak üzere yakın yerler bakımından tam bir cennet. Ancak daha sakin ve doğayla başbaşa bir yerde dinlenmek isterseniz Karagöl en iyi seçim olacaktır.

Palandöken Dağı

Palandöken Dağı

Erzurum'da bulunan Palanföken Dağı kış turizmi merkezi olarak bilinse de diğer mevsimlerde şehir ve çevresinde doğayla başbaşa kalmak ve dinlenmek için harika bir seçenek. Üstelik serin havası yaz sıcaklarından kaçmak için de ideal.

Kıbrıs

Kıbrıs

Kıbrıs hafta sonu tatili için biraz uzak bir seçenek gibi gelebilir ancak iki günlüğüne de olsa biraz uzaklaşmak ve hatta vizesiz farklı bir ülkeye seyahat etmek için ideal. Üstelik adanın sıcak iklimi sayesinde Kasım'a kadar denize girip güneşlenebilirsiniz. Kıbrıs'a kadar gelmişken lezzetli hellim peynirinin farklı sunumlarını tatmadan dönmeyin.

nihanbayram
Nihan Bayram
522 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Uzman Yazarlar