Güvenli internet şifresi için 4 yöntem

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

E-mail adreslerimiz sosyal medya hesaplarımız yaşamımızın vazgeçilmez özeli arasına girdi. Artık paramıza yön verebiliyor, alışveriş yapıyor, bilet satın alıyor ve interneti yaşamımızın olmazsa olmazı arasına almış oluyoruz. Ancak internet üzerinden yapılan işlemlerin artması kötü niyetli kişileri de hareket geçiyor. Geçen ay dev siteler bu konuda kötü bir sınav verdi. Linkedin, eHarmony ve Last Fm milyonlarca kullanici sifresinin sizmasina engel olamadı. League of Legends isimli oyuna üye olanların kişisel bilgileri de hacker’lerin eline geçti..

Basit şifreler kullanmayın

Yapılan araştırmalarda birçok kullanıcının güvenli olmayan şifre kullandığı görüldü. 1234 gibi kısa ve rutin şifrelerin çokluğu göze çarparken, bazı kullanicilarin giriş yaptığı platformun adını kullandığı ortaya çıktı. Örneğin Ayse isimli bir kullanıcının Linkedin’e giriş yaparken şifre olarak linkedin ya da ayselinkedin yazdığı belirlendi.
 

4 yöntem belirledik


Saldırganlar ise otomatik deneme yapan uygulamalar ile birçok şifreyi ele geçirebiliyor. Bu nedenle şifresini çaldırmak istemeyen kullanıcıların daha güçlü şifreler oluşturması gerekiyor. Trend Micro güvenli internet şifresi için 4 yöntem açıkladı. Basit ama hayati önem taşiyan bu önlemlere bir göz atalım!


1. Uzun bir şifre, güçlü bir şifrenin başlangıcıdır. 10 ila 12 karakterli bir şifre iyi bir başlangıç olabilirken, banka gibi kritik sitelerdeki şifrelerin daha da uzun olmasında fayda var.

2. Anlamlı birkaç kelime yerine dağınık kelimeler kullanın. Günaydın, merhaba sicak hava gibi basit kelimelerin yerine Catal,Zeytin,Bal,Kavanoz gibi bir şifre kullanmak daha etkili olacaktır.

3. Geri dönüşüm iyidir ama şifreler için pek de iyi sayılmaz. Zira eninde sonunda daha önce sızmış bir şifre saldırganlar tarafından kullanılacaktır.

4. Her sitede aynı şifreyi kullanmamalısınız. Eğer bir sitede şifre saldırganların eline geçerse, diğerlerinde de geçmemesi için hiçbir sebep yok.
Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2051 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar