Bilgisayar ve cep telefonunda mesaj atan insanların sık sık kullandığı smiley face (gülen yüz) : ) işareti 30 yaşına bastı.

Hiç şüphesiz gülen yüzün mucidi Scott Fahlman, iki nokta üst üste, tire ve bir parantezden oluşan : ) işaretinin tüm dünyada en çok kullanılan işaretlerden bir olacağını aklına getirmemişti. İngiltere Carnegie Mellon Üniveristesi'nden bilgisayar uzmanı olarak görev yapan Fahlman, "10 dakikada ürettiğim bu işaret bütün dünyaya yayıldı. Açıkçası dünyada kaç milyon kişinin bu ikonu kullandığını merak ediyorum" açıklaması yaptı.

30 yaşına giren gülen yüz efektine : ) bilgisayar ve cep telefonu yazışmalarının kısacası internet dünyasının en popüler karakteri diyebiliriz! Bilgisayar ve cep telefonu üzerinden online yazışma bu kadar çok hayatımıza girince sanal sembollere yenileri de eklendi. Ağlayan, kahkaha atan ya da küsen efektler ortaya çıktı. Ancak hiçbiri gülen yüz kadar popüler değil. Gülen yüzlerin yazılarımızdan hiç eksik olmamasını temmeni ederek bu haftaya başlayalım...

 

 

 


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN