Gelecekte uçak yolculuğu nasıl olacak?


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
11 Aralık 2019 | 78

Havada spor yapabileceğiniz salonlar, manzarayı çok daha geniş bir açıdan izleyebileceğiniz dev pencereler hatta ses hızında giden uçaklar... Gelecekte uçakla seyahat edenleri hangi yenilikler bekliyor dersiniz?

1- Ayakta yolcu taşınabilir

Uçaklarda ayakta yolcu taşınması kimi zaman gündeme gelen konulardan. Bu alanda yapılan çalışmaların sonucunda yakın bir gelecekte tam olarak ayakta olmasa da uçakta taburelerle yolcu taşınması söz konusu olabilir. Bu da elbette maliyetlerin azalması ve daha ucuz uçak bileti demek!

1- Ayakta yolcu taşınabilir

Ucuz Uçak Bileti Bulun

2- Daha büyük pencereler

Uçakla yolculuğun en iyi taraflarından biri de gökyüzünden bulutların manzarasını seyredebilmek. Özellikle sırf bunun için pencere kenarı koltuklardan birini kapmaya çalışanlardansanız iyi haber! Yakın zamanda Boeing uçaklarında kullanılması planlanan geniş pencerelerden aşağı daha rahat bakabileceksiniz. Bu arada, uçaktan manzara seyretmek için en iyi havalimanlarına göz atmak isterseniz tıklayın.

2- Daha büyük pencereler

3- Havada eğlence için oyun salonları

Uçakla yolculuk yaparken uzun süre koltuktan kalkmamak genellikle sıkıcı bir iştir. Ancak yakın zamanda bu durum tarihe karışabilir. Uçaklara fazla uzak olmayan bir gelecekte eklenmesi planlanan oyun salonlarında oyun oynayabilecek hatta en sevdiğiniz kahve zincirinin şubesini bulabileceksiniz.

3- Havada eğlence için oyun salonları

4- Bavul kaybetmeye son

Yine gelecekte uygulanması planlanan projelerden biri ise bavulların doğrudan evinizden alınarak uçağa gönderilmesi. Üstelik bavulun üzerine yerleştirilecek cihazlarla sistem üzerinden izlenerek bavul kayıplarının önüne geçilmesi planlanıyor.

4- Bavul kaybetmeye son

5- Ses hızında yolculuk

Uçakla seyahat özellikle uzun mesafeler arasında halen fazlasıyla uzun sürebiliyor. Ancak bu durum da yakın gelecekte değişebilir. Ses hızında yolcu taşıyan uçakların geliştirilmesi ile yolculuk süreleri yarıya inebilir.

6- Pilotsuz uçaklar

6- Pilotsuz uçaklar

Teknolojinin gelişmesi insansız araçlar konusunun her geçen gün daha fazla gündeme gelmesini sağlıyor. Çok yakın bir tarihte olmasa da gelecekte pilotsuz olarak havalanabilen uçaklarla yolculuk mümkün olabilir.

7- Pasaportsuz seyahat

7- Pasaportsuz seyahat

Bugün pek çok ülkeye seyahat ederken yanımızda pasaportumuzu bulundurmamız gerekiyor. Ancak gelecekte bu zorunluluk da tarihe karışabilir. Yüz tanıma teknolojisinin gelişmesiyle pasaport ve diğer belgelere gerek duyulmadan kimlik bilgilerimizin tanınası mümkün olabilecek. Bu sayede pasaport alma ve yenileme işlemleriyle vakit kaybetmeden, doğrudan yurt dışına çıkmak kolaylaşacak. Bu teknolojiyi beklemeden, şimdiden pasaportsuz yurt dışında tatilin tadını çıkarmak isterseniz, sadece kimlik kartınızla seyahat edebileceğiniz Ukrayna ile ilgili bilmeniz gerekenlere göz atmayı unutmayın.

7- Pasaportsuz seyahat

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2182 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.