Bir şehri özel ve görülmeye değer kılan şeylerin başında tarihi ve doğal güzellikleri, ünlü yapıları gelebilir. Ancak tatil için gidilen rotalar günümüzde sadece gündüzleri değil, geceleri de ziyaretçilerine sundukları eğlence alternatifleriyle anılıyor. Tatil planlarımızı yaparken gündüz deniz, havuz gibi aktiviteler önemliyken geceleri de eğlenmek için sunulan alternatifler öne çıkıyor. Eğlenceli gece hayatıyla ziyaretçileri kendisine çeken bu yerler hangileri?

Sonsuz partilerin şehri Berlin

Almanya'nın başkenti Berlin de tarih ve eğlenceyi harika bir şekilde harmanlayan şehirlerden. Kentte birçok ünlü müze, park ve meydan var. Tüm bunlar günün ilk saatlerinde şehri gezip fotoğraf çekmek için ideal bir ortam sunuyor. Gece olduğunda ise özellikle merkezi semtlerde hareketlenen sokak ve caddelerden yükselen müzik seslerine her geçen dakika bir yenisi ekleniyor.. Şehrin en ünlü gece hayatı rotalarından biri Berghain. Burası aslında eski bir elektrik santrali. Daha sonra gece kulübüne dönüştürülmüş ve zamanla ülkenin en ünlü mekanlarından biri haline gelmiş. Golden Gate ise daha çok tekno müzik meraklılarının tercih ettiği bir mekan ve partiler Cuma gecesi başlayıp Pazar sabahına dek sürüyor. Ne kadar kalacağınız ise size size kalmış. Berlin'de gece eğlenmenin bir diğer güzelliği ise ulaşımın rahatlığı. Hafta sonu metro 24 saat çalışıyor ve bu sayede şehrin hemen her bölgesine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Berlin'e en uygun uçak biletlerini karşılaştırmak için acele edin.

Çölün ortasında yükselen vaha Las Vegas

Sadece Amerika'nın değil, dünyanın da en ünlü ve en fazla turist çeken şehirlerinden Las Vegas, gece hayatıyla da dünyanın en ünlü şehirlerinden birisi. Burada isterseniz dünyanın en ünlü kumarhanelerinde şansınızı deneyebilir, isterseniz de gece kulüplerinden sahne gösterilerine farklı eğlence alternatiflerini değerlendirebilirsiniz. Las Vegas'ı Las Vegas yapan bu eğlenceli yerlerin arasında en çok öne çıkanlar ise Strip ve çevresinde toplanıyor. Las Vegas'a kadar gelmişken dünyanın en ilginç otellerinden biri olan ve piramit şeklinde inşa edilen Lüxor'u da görebilirsiniz. Burada Antik Mısır'ı ziyaret edip, yapay Nil Nehri'nde gezintiye çıkmanız ve tapınak ziyareti yapmanız mümkün. Kolorado Nehri yakınlarında bulunan Büyük Kanyon Ulusal Parkı ve Ölüm Vadisi gibi ünlü yerler de Las Vegas gezinizde keşfedebilirsiniz. Las Vegas'da mutlaka görülmesi gereken önemli yerler ve öneriler şehir rehberimizde.

Gece hayatı için en eğlenceli rotalar

Avrupa'nın eğlence başkenti Amsterdam

Şehri boydan boya dolaşan kanalları ve renkli sokaklarıyla hayranlık uyandıran Amsterdam hava kararmaya başladığında tam bir eğlence başkentine dönüşüyor. Dünyaca ünlü DJ ve şarkıcıların canlı performanslarını izlayebileceğiniz gösteri merkezleri özellikle hafta sonları dolup taşıyor. Şehirde mutlaka keşfedilmesi gereken yerler arasında ise canlı performanslar ve sabaha dek süren eğlenceleriyle adından söz ettiren Jimmy Woo, Escape, Studio 80 gibi mekanların kapısından girebilmek için uzun kuyrukları aşmanız ve çoğu zaman önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Amsterdam'a direkt ve aktarmalı olarak uçmak için en uygun biletleri hemen karşılaştırın.

Gece hayatı için en eğlenceli rotalar

Yaz kış Londra

Birleşik Krallık başkenti Londra'nın adı genellikle zengin tarihi ve kraliyet ailesi ile anılsa da eğlenmek isteyenler için benzersiz bir gece hayatına sahip. Londra'nın bu konuda diğerlerinden farkı ise biraz daha pahalı bir alternatif olması. Para birimi olarak Pound kullanan ülke genel olarak Avrupa'nın diğer şehirlerine kıyasla daha masraflı. Geceleri ise bu fark daha da artıyor ve mekana bağlı olarak değişse de burada eğlenmenin maliyeti tahmin edemeyeceğiniz kadar yükselebiliyor. Londra'da eğlence genellikle akşam saatlerinde pub'larda başlıyor ve burada içilen biradan sonra gecenin geç vakitlerinde kulüplerde devam ediyor. Kentte son zamanlarda en popüler olan yerlerin başında ise özellikle Cuma ve Cumartesi günleri kapısında uzun kuyruklar oluşan Fabric var. Ayrıca Cable, Egg gibi şehrin en iyileri olarak gösterilen diğer mekanlara girmek çok kolay olmasa da unutulmaz bir gece için denemeye değer. Londra'da diğer şehirlere kıyasla daha kolay bir şey varsa o da ulaşım. 'Night bus' olarak geçen gece otobüsleriyle eğlence dönüşü birçok bölgeye rahatça ulaşabilirsiniz. Gece geç vakitlere kadar eğlenirken karnınız acıkırsa, Londra'da lezzetli yeme içme alternatiflerinin de sizi beklediğini hatırlatalım.

Gece hayatı için en eğlenceli rotalar

Gece hayatı için en eğlenceli rotalar

Çılgın plaj partileriyle Mykonos

Yunanistan'ın en popüler tatil destinasyonlarından biri olan Mykonos da hem gündüz hem gece eğlenmek için en doğru adresler arasında. Mykonos'un diğer yerlerden en büyük farkı daha çok yaz sezonunda açılan mekanların yaz sonunda bir sonraki yıla dek kapılarını kapatması. Ramrod, Pierros ve Galleraki ise bu mekanların en ünlüleri. Buralarda eğlence akşam saatlerine başlıyor ve günün ilk ışıklarına dek sürüyor. Mykonos'un bir diğer avantajı ise bize çok yakın olması. Günübirlik olarak gidebilir, isterseniz de birkaç gün kalabilirsiniz. Adanın en önemli sembolleri ise beyaza boyanmış evleri ve yel değirmenleri. Buradan gelirken merkezde yer alan tezgahlardan hediyelik eşyalar da alabilirsiniz. Tipik Akdeniz ikliminin hakim olduğu Mykonos'un en güzel zamanları ise Mayıs ortasından Eylül sonuna kadar geçen dönem. Daha az kalabalık olsun isterseniz de Eylül ortası ve sonu daha iyi bir seçim olabilir.

Gece hayatı için en eğlenceli rotalar

Orta Doğu'nun eğlence merkezi Beyrut

Lübnan'ın çekim merkezi Beyrut da tarih, doğa ve eğlenceyi bir araya getiren kentlerin başında geliyor. Şehirde Arap kültüründen Avrupa gece kulüplerine kadar her zevke hitap eden alternatifler mevcut. 3 katlı ve her katta farklı eğlence seçeneği sunan Buddha Bar şehrin en popüler eğlence durağı. Music Hall ise gece boyunca değişen farklı dj performanslarını izleyebileceğiniz yine Avrupa'daki benzerlerini aratmayan bir yer. Üstelik Beyrut'ta tadına bakabileceğiniz harika lezzetler de var.

Gece hayatı için en eğlenceli rotalar

İki dünya Prag

Prag, hava karardıktan sonra başka bir yere dönüşen şehirlerden. Kentte yemekten sonra bir şeyler içebileceğiniz yerlerin yanında dans edip eğlenmek için de çok sayıda alternatif mevcut. Bunların en ünlüsü ise Coco. İki katlı bu mekanın alt katı daha sakin ve sohbet etmek için ideal. Gecenin ilerleyen saatlerinde hareketlenen üst kat ise sabaha kadar süren partileriyle ünlü. Burası Prag'a gelen hemen herkesin mutlaka uğramak istediği bir yer. Bir diğer mekan Bombay ise lezzetli kokteylleri ile ünlü. Buranın bir diğer farkı ise mekanda bulunan bahşiş çanı. Garsonlara verilen her bahşişle bu çan çalınıyor. Ortasında dev bir Buda heykeli bulunan Buddha Bar ise diğerlerinden farklı ve şık atmosferi ile değerlendirilebilecek bir diğer seçenek. Şehir hakkında daha fazla bilgi için Prag şehir rehberimizemutlaka göz atın.

Gece hayatı için en eğlenceli rotalar

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.