Greenpeace'in Genetiği Değiştirilmiş Organizmalı (GDO) ürünlerin ithalatıyla ilgili yaptığı 'Yemezler' kampanyası sonuç verdi. Türkiye Gıda ve İçeçek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF) gıda amaçlı GDO ithalatıyla ilgili başvuruyu geri çekti.

Günlerdir tartışıp durduğumuz GDO'lu ürünlerin ithalatıyla ilgili haberlerde beklenen adım atıldı. Karaköy Güllüoğlu, Ülker, Eti, Sana, Nestle ve Algida gibi büyük gıda firmalarının tepki gösterdiği GDO'lu ürün ithalatından şimdilik vazgeçildi. TGDF, kamoyunda endişe ve karmaşa yarattığı için GDO'lu ürün ithalatında vazgeçtiklerini açıkladı ve konuyla ilgili kararı Biyogüvenlik Kurulu'nun vermesini istedi.

İçindekiler

Her 100 kişiden 83'ü 'GDO'lu ürün yemem' diyor

Greenpeace'in 'Yemezler' adıyla düzenlediği kampanyada yüzyüze ve telefonla yaptığı ankete göre Türkiye'de her 100 kişiden 82.3'ü GDO'nun ne olduğunu biliyor ve yüzde 34.4'ü GDO'yu kötü bir ürün olarak görüyor. Yine her 100 kişiden 83.3'ü GDO'lu ürünlerini almayı reddediyor. Ankete göre ürünlerinin sadece bir tanesinde bile GDO'lu ürün kullanan firmadan hiç bir ürün almam diyenlerin oranı da yüzde 60.2.

Bilinçli tüketici olmak sağlığımız açısından çok önemli. Bir ürün satın alırken içeriğini okumak, hormonlu ürünleri tercih etmemek sadece kendimizin değil, gelecek nesillerin sağlığı için de çok önemli. Bilinçli tüketici olmak sadece daha ekonomik daha az maliyetlisini almakla değil, insan sağlığına da dikkat etmekle mümkün.

 

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1293 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN