Konut kredilerinde Nisan ayıyla birlikte başlayan faiz indirimi, konut satışlarını da arttırdı. Ağustos ayında ülke genelinde konut satışları, geçen yılın aynı dönemine göre %25 artış gösterdi. Şüphesiz bunun en önemli sebebi konut kredisindeki faiz oranlarının düşmesi. Şubat ayında 120 ay vadede %1,21’e kadar yükselen kredi faizleri, şimdilerde aynı vadede %0,92’ye kadar geriledi. Bu da aylık taksitlerde yaklaşık 200 TL toplamda da yine 20.000 TL’lik bir fark anlamına geliyor.

Geçen yılın aynı dönemine göre %25’lik artış var

Hal böyle olunca yani kredi faizlerinde indirim olunca, konut satışları da artış gösterdi. TÜİK’in konut satışı istatistiğine göre konut satışları yıllık bazda %25 artış gösterdi bu aynı zamanda geçen yıla göre 2014 yılının ilk artışı oldu. %25’lik bu artışta en büyük pay yine İstanbul’un oldu. İstanbul’da Ağustos ayında 17.349 ev satıldı. İstanbul’u Ankara ve İzmir izledi.

 

İpotekli yani kredili satış arttı

Konut satışlarına kredi faizlerinin etkisinin bir başka göstergesi de ipotekli yani kredili ev satışlarındaki artış. Ağustos ayında ipotekli yani konut kredisi ile yapılan ev satışlarında artış oldu. İpotekli satışlarda da bir önceki yılın aynı dönemine göre %12’lik bir artış var.

Ayda 1.000 TL'ye 75.000 TL kredi

Konut kredisi faizleri belki geçtiğimiz Mayıs ayı oranlarında değil ancak son 5 yılın ortalamasına baktığınızda oldukça avantajlı. Ayda 1.000 TL civarında taksit ödeyebilecekseniz 75.000 TL, ayda 1.379 TL ödeyebilirseniz de 100.000 TL konut kredisi kullanabileceğinizi hatırlatayım.

 

Tuğba Hacıbayramoğlu
2311 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.