Faizler düştü konut kredisi kullanımı 5 kat arttı

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Faiz indirimleri en çok konut kredisi kullanımını arttırdı. Merkez Bankası verilerine göre konut kredileri yılın ilk 5 ayında geçen yıla göre 5 kat artarak 9.4 milyar liraya çıktı. Hep söylüyoruz konut kredisiyle ev almak adına avantajlı bir dönemdeyiz ancak aradığınız evi kaçırabilirsiniz, bunun için acele edin.

Faizler düşer mi?

Bize çok soru geliyor konut kredisinde faizler daha da düşer mi diye? Şu anda 60 ay vadeli kredilerde faiz oranı % 0,65’e kadar geriledi. Daha da düşer mi sorusuna “Evet belki düşebilir ama ev fiyatları da yükselebilir” şeklinde yanıt vermek durumundayım. Yani ev satın almayı düşünüyorsanız konut kredisi faizlerinin biraz daha düşmesinden çok, gönlünüze göre ev satın almayı düşünün derim.

Merkez Bankası verilerine göre geçen sene yılın ilk 5 ayında 2 milyar 88 milyon liralık konut kredisi kullanıldı. Bu yıl ise aynı dönemde kullanılan kredi tutarı 9 milyar 455 milyon liraya ulaştı. Anlayacağınız konut kredisi kullanımı 5 kart artmış oldu. Bunun en önemli sebebi yukarıda da belirttiğimiz gibi faizlerdeki indirim.

Aylık taksitlerde 500 TL’lik kazanç var

Örneklerle açıklayalım geçen sene % 1,21 faiz oranıyla 60 ay vadeli 100 bin TL konut kredisi kullanan bir kişi aylık 2.500 TL taksit ödüyordu. Toplam geri ödemesi ise 150 bin TL tutuyordu. Bugün ise 60 ay vadeli 100 bin TL kredinin taksiti 2.000 TL’ye kadar düştü. Taksitlerde 500 TL’lik bir düşüş toplam geri ödemede ise yaklaşık 25 bin TL’lik indirim var.

Konut kredilerini karşılaştırın

Merkez Bankası’nın faiz indirimleri en büyük etkiyi konut kredilerinde gösterdi. Gerek tutarın büyük olması gerekse de ciddi oranda faiz indirimleri konut kredisi kullanmak isteyenler için avantajlı bir dönem oluşturdu. Siz de ev satın almayı düşünüyorsanız yukarıdaki konut kredisi karşılaştırma butonunu tıklayarak bankaların oranlarını karşılaştırın dilerseniz de bu krediler üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar