Ekonomide çalkantılı günler yaşıyoruz. Bir türlü durdurulamayan doların yükselişine Merkez Bankası, beklentilerin de üzerinde ciddi bir faiz artışıyla ‘dur’ demeye çalıştı. Merkez Bankası gecelik borç verme faiz oranını %7,75’ten %12’ye, borçlanma faiz oranını ise %3,5’ten %8’e yükseltti. Haftalık repo faiz oranını ise %10’a çıkarttı. Merkez Bankası’nın aldığı bu hızlı faiz artışı kararı, doğal olarak kredi faizlerine de yansıdı.

İçindekiler

Konutta 120 ay vadede faiz %1'in üzerine çıktı

Konut kredilerinde faiz oranları %1’in üzerine çıktı. Konutta geçtiğimiz hafta aynı bankada 120 ay vadede %0,94 olan faiz oranı, %1,07’e kadar yükseldi. Bu da şu anlama geliyor; aynı bankadan iki hafta önce %0,94 faiz oranıyla 120 ay vadeli 100.000 TL kredi kullanan bir kişi aylık 1.400 TL toplamda ise yaklaşık 170.000 TL öderken, bu hafta bu oran 1.483 TL’ye ve toplamda ise 182.000 TL’ye yükseldi.

İhtiyaç kredilerinde fark daha az

Pek çok banka ihtiyaç kredilerinde de faiz artışına gitti. Ancak ihtiyaç kredisinde vade 36 ayla sınırlandığı için bu artış en azından aylık taksitlerde o kadar kuvvetli olmaz. Örneğin aynı bankadan 36 ay vadeli 10.000 TL ihtiyaç kredisi kullanan bir kişinin aylık taksitinde 9 TL’lik toplam geri ödemesinde ise 308 TL’lik bir artış söz konusu.

Mevduat faizlerinde artış

Merkez Bankası’nın bu faiz artışı mevduat faizlerini de etkileyecek. Yavaş yavaş bankalar, faiz oranlarını 28 günlük mevduatta %10’un üzerine çıkardı. Bu da 100.000 TL nakdi olan bir kişinin 30 günde yaklaşık 950 TL’ye kadar faiz geliri kazanması anlamına geliyor.

Dolar ne olacak?

Faiz artışına rağmen dolarda ciddi bir düşüş yok, hatta bugün itibariyle yeniden 2.30 seviyelerini gördü. Dün gece FED yani Amerikan Merkez Bankası’nın tahvil alımını azaltma kararını sürdürmesi de bu düşüşü etkiledi. FED’in bu kararı dolardaki baskıyı daha da arttırdı. Anlayacağınız piyasalardaki bu hareketli dönem, sanırım en çok kenarda parası olanın işine yarayacak.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN