• Anasayfa
  • Bilgi
  • Evlerde ısı tasarrufu için dikkat edilmesi gerekenler

Evlerde ısı tasarrufu için dikkat edilmesi gerekenler

nihanbayram

Evlerde nasıl ısı tasarrufu yapabileceğinize dair püf noktalarını araştırdık.

Yalıtım (izolasyon)

Yalıtım (izolasyon)

Isı tasarrufu sağlamak için yapılacak en önemli şey evinize ısı yalıtımı yani izolasyon yaptırmak. Böylelikle evinizin ısıtmak için yaklaşık %20-25 oranında tasarruf sağlarsınız.

Çerçeveler

Çerçeveler

Kapı ve pencere çerçevelerinin kalitesi ve standartları da çok önemlidir. Çift camlar, ısı yalıtımına özel yapılan çerçeveler, evinizin ısısını korumak adına önemlidir. Mümkünse eski çerçevelerinizi değiştirin, değiştirirken de ısı yalıtımı özellikleri taşımasına dikkat edin.

Kombi seçimi ve kombi bakımı

Kombi seçimi ve kombi bakımı

Kombinizin türü ve bakımları da ısı tasarrufunda önemli yer tutuyor. Örneğin yeni kombi alacak ya da kombinizi değiştirecekseniz yoğuşmalı kombi almayı tercih edebilirsiniz. Normal kombilerin verimleri %80 ile %92 arasında değişirken yoğuşmalı kombiler, %105 ile %109 arasında değişen verimlerle çalışırlar. Tabi yine ısı tasarrufu için kombileriniz bakımını zamanında yapmak da çok önemli. Böylece zehirlenme gibi sorunları da en aza indirebilirsiniz.

Kombiye en uzak radyatörü kapatabilirsiniz

Kombiye en uzak radyatörü kapatabilirsiniz

Kombiye en uzak radyatör eğer sürekli kullanmadığınız bir oda ya da bir alandaysa vanasını kapatabilirsiniz. Bu durum diğer odalardaki ısıyı daha çok arttıracaktır.

Perdeleri açarak evinize güneş ışığı sokun

Perdeleri açarak evinize güneş ışığı sokun

Özellikle güneşli havalarda tül perdeleri bile açarak evinizin ısı değerini yükseltebilirsiniz. Böyle enerji harcamadan eviniz ısınmış olur.

Evin havalandırmasını günün en sıcak saatleri olan öğle saatlerinde yapın

Evin havalandırmasını günün en sıcak saatleri olan öğle saatlerinde yapın

Evinizin havalandırma işlemlerini genelde öğle saatleri yapmayı tercih edin. Sabah ve gece yapılan havalandırma sırasında dışarıdaki hava daha soğuk olduğu için evinizin ısısı daha çabuk inecektir.

Nemlendirin

Nemlendirin

Radyatör üstlerine sulu kaplar koyarak evin nemini arttırın. Sıcak ve kuru hava sizi rahatsız edebilir daha sık cam kapı açabilirsiniz. Ayrıca kuru hava insanı rahatsız eder.

Pencerelerdeki hava boşluklarını kapatın

Pencerelerdeki hava boşluklarını kapatın

Pencere kenarlarında boşluklar varsa izolasyon süngerleri ya da slikonla kapatmayı deneyin.

Radyatörlerin önünü ve üstünü örtmeyin

Radyatörlerin önünü ve üstünü örtmeyin

Radyatörlerin önüne koltuk dolap gibi eşyalar koymayın. Üstlerinin de kapanması ısısını düşürür. Böylece fazla enerji harcayıp kaloriferinizi daha fazla yakmak zorunda kalabilirsiniz.


nihanbayram
Nihan Bayram
402 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN