Evleneceklere ve ilk kez ev alacaklara devlet katkısı

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Ekonomik ve siyasal gelişmeler, seçim maratonu, futbolda yaşanan tartışmalar derken, gözünüzden kaçmış olabilir. Çok konuşulan Torba Yasa’nın bazı kanun maddelerindeki düzenlemeler TBMM’den geçti. Bu yasada vatandaşlarımızı ilgilendiren pek çok düzenleme de yer aldı. Ben yasanın sade vatandaşı ilgilendiren kısmıyla ilgili düzenlemelerini paylaşmak istiyorum. Bu satırları okuyan, 27 yaşın altında genç bireylerseniz ya da o yaşlarda çocuklarınız ve torunlarınız varsa, bu bilgilendirmelere mutlaka göz atın.

İlk kez konut alana %20 desteği

Konut sahibi olmayanlar ya da ilk kez konut satın alacaklar, konut hesabı açtırabilecek. Bu kişilere 3 yıl sistemde kalmaları koşuluyla 15.000 TL’yi geçmemek üzere devlet katkısı sağlanacak. Devlet katkısı ödemesi, hesapta biriken toplam tutarın yüzde 20'sini ve azami 15.000 TL’yi geçemeyecek. Anlayacağınız aylık 1000 TL tutarında 3 yıl boyunca para biriktirebileceğiniz bir hesap açarsanız, 3 yıl sonunda 36.000 TL birikiminiz olur. (Not: Hesabın bankalarca değişken getirisi de olabilir ancak mutlaka ev için birikim hesabı olarak açılması gerekiyor, parayı zamanından önce çekerseniz de hesaplama değişebiliyor) Ev satın alırken bu biriminizi, 7.200 TL’lik devlet katkısını da ekleyerek 43.200 TL olarak alabilirsiniz. 40 bin ya da 50 bin TL’lik bir peşinatla rahat rahat 150.000 TL’lik bir ev satın alabilirsiniz. Örneğin ayda 1.359 TL taksit ödeyerek de 120 ay vadeli 100.000 TL konut kredisi kullanabilirsiniz.

27 yaşın altında ilk evliliğini yapanlara 5.000 TL çeyiz yardımı

Yeni yasada ilk kez konut alacakların yanı sıra 27 yaşından önce ilk evliliğini yapanlara da destek var. Türk Lirası “Çeyiz Hesabı” açacaklar 27 yaşına gelmeden önce ilk kez evlenmeleri halinde devlet katkısı alabilecek. En az 3 yıl boyunca biriken miktarın %20’si kadar devlet katkısı alınabilecek. Devlet katkısı 5.000 TL’ye geçmeyecek. Yine bu birikimlerinizle düğün masraflarınızı yapabilir ya da evinizi döşeyebilirsiniz. Bunun için bankaya giderek TL cinsinden çeyiz hesabı açtırmanız gerekiyor. Bu hesabın en az 3 yıl yıl bekletilmesi gerekiyor. Örneğin devlet hesabında 10.000 TL’si olanlara, 2.000 TL evlilik yardımı yapılacak.

İkinci ya da üçüncü çocuğa 400 TL yardım

Yasayla çocuk yardımı da arttırıldı. Birinci çocuk için 300 TL, ikinci ve üçüncü çocuk için 400 TL ve sonraki çocuklar için de 600 TL çocuk yardımı yapılacak. Yardımlar Türk vatandaşı olan anne ya da babaya yapılacak. Doğum yardımı ödenmesinde Kimlik Paylaşımı Sistemi'nde yer alan nüfus kayıtları esas alınacak. Tutarları arttırmaya, Bakanlık ile Maliye Bakanlığı müştereken yetkili olacak.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar