Evinizde kışın soğuktan, yazın sıcaklardan yakınıyorsanız binanızı mantolama yaparak bu sorununuzu çözebilirsiniz. Üstelik çok kısa sürede kendini amorti edecek bu uygulamayla yakıttan da tasarruf edebilirsiniz.

2007 yılında çıkarılan Enerji Verimliliği Kanunu, binalara ısı yalıtımı yapma zorunluluğu getirmişti. Dış Cephe Mantoloma Kat Mülkiyeti Kanunu’na (KMK) göre binanızda ısı yalıtımı yapma kararını oy çokluğuyla almanız yeterli. 10 daireli bir binada 6 kişinin “evet” demesi durumunda geriye kalan 4 kişi bu karara uymak zorunda. Daire sakininin “Ben istemiyorum para ödemem” deme hakkı da bulunmuyor.

İçindekiler

8 aya kadar yüzde sıfır faiz

Binalarında oy çokluğuyla bu kararı alanlar için çok uygun koşullarda krediler mevcut. Şeker Bankası “EKOKredi” altında 8 aya kadar yüzde sıfır faiz ve sıfır komisyonlu kredi imkanı sunuyor. Vadenin artaması durumunda bile çok düşük faiz oranları mevcut.

Ziraat Bankası da yine 8 aya kadar yüzde 0 faiz ve dosya masrafsız Yalıtım Kredisi veriyor. Türkiye Finans Bankası da 18 ay vadede yüzde sıfır katkı payı ve 36 aya varan taksit ve değişik katkı payı seçenekleri olan yalıtım kredisi sunuyor. Tekstil Bank , DenizBank, Akbank, Vakıfbank ve Finansbank da yine 8 aya kadar sıfır faiz ve sonrasında vade uzadıkça değişen faiz oranlarıyla yalıtım kredisi veren bankalar arasında.

IZODER’den ücretsiz danışmanlık hizmeti

Bankalardan bu kredileri alabilmek için Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) onaylı bir firmayla çalışmanız gerekiyor. IZODER bu konudaki sorularınız için 0800 211 33 67 nolu telefonla ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyor.

Yüzde 50 yakıt tasarrufu sağlıyor

Dış cephe izolasyon ya da diğer adıyla mantolama basit bir uygulama gibi gözükse de doğru malzeme ve usta seçimi çok önemli. Kaliteli malzeme ve işçilikle yapılan izolasyonların yüzde 50’ye yakın tasaruf sağladığı belirtiliyor. Bu durumda izolasyon yaptırarak kısa sürede yakıttan tasarruf etmiş ve paranızın bir kaç sene içinde karşılığını almış olursunuz. Uzun vadede zaten yakıt tasarrufu sürecektir.

Büyük kentlerde doğalgaza yapılan zamları da gözönünde bulundurursak çok kazançlı bir uygulama. Yazın sıcaklara karşı korunmak binanızın güzel görünerek değerinin artması da cabası.

İhtiyaç kredisi de çekebelirsiniz

Binanızı mantolama yaptığınız süreçte binanızda ya da kendi dairelerinizde boya, badana, kapı değişikliği gibi bir takım değişiklikleri yapmak isterseniz bankalardan düşük faiz oranlarıyla ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz.

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1457 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar