Eviniz yüzde kaç değer kazandı? Aslında bu soruyu İstanbul'da oturanlar için sormak daha doğru olacak sanırım. Son yıllarda ev fiyatlarındaki hızlı artışıyla dikkat çeken İstanbul, dünyanın ev fiyatı en çok yükselen ülkeleri arasına girdi. Amerikan Newsweek dergisi İstanbul'un da bulunduğu bazı şehirlerdeki emlak fiyatlarını araştırdı. Emlak fiyatlarındaki artışa göre yapılan listede İstanbul, yüzde 25'ik artışla ikinci sırada yer aldı. Bu artışla İstanbul, San Francisco, Moskova, Seattle, Şangay, Londra gibi şehirleri geride bıraktı.

Basit bir hesap yapın

Peki sizin eviniz yüzde kaç değer kazandı? Oturduğunuz semtte ya da yakın binalarda satılan ev fiyatlarına göre basit bir hesap yapabilirsiniz. Eğer satın aldığınız ev, yıllık ortalama %10 bile değer kazansa, kazançlısınız demektir. Örneğin yıllık yüzde 10 değer artışıyla 5 yıl önce 200.000 TL'ye bir ev satın alan kişinin evinin fiyatı, eğer 300.000 TL'yi yakalamışsa şanslı kişilerdensiniz. Ancak ev fiyatınız 400.000 TL'lere yaklaştıysa da İstanbul'da ev alıp kazanan en şanslı kesimdensiniz anlamına gelir. Bu durumda da özellikle ev yatırımınız iyi bir yere yaptıysanız, konut kredisi bile kullansanız kazançlı oluyorsunuz.

Konut kredisi de kullansanız kazançlısınız

Daha basit bir anlatımla 5 yıl önce 100.000 TL konut kredisi kullanan ve 150.000 TL'ye ev satın alan bir kişi, bugün evinin fiyatı 300.000 TL'ye yaklaştıysa kazançlı. Konut kredisinin toplam geri ödemesi 180.000 TL civarlarında, artı 50.000 TL'sini daha eklediniz toplamda 230.000 TL ödüyorsunuz üstelik taksitle ama evi şimdi satsanız 70.000 TL'lik kazancınız var. (Artık kira gelirini de hesaplarsanız kazanç daha büyük olur) Bu da altında bile yakalayamayacağınız bir tutara denk geliyor. Özetle American Newsweek dergisi yaptığı bu araştırma ile İstanbul'da ev alanların kazandığını belirtmiş.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.