Evden çıkmadan gezebileceğin 17 sanal müze

nihanbayram

Koronavirüs salgını nedeniyle ülkemizde birçok önlem alınıyor. Okullarda eğitime ara veriliyor, birtakım etkinlikler iptal ediliyor ve bizlere mümkün olduğunca kalabalık ortamlarda bulunmayıp evimizde kalmamız tavsiye ediliyor. Tabii sosyal ortamlarımızdan bir anda uzaklaşmak hepimize garip gelebilir ve hatta biraz zorlanabiliriz. Evimizden hiç çıkmamaya alışkın olmadığımızdan evde sıkılabiliriz. İşte bu noktada devreye internet giriyor. İnternet sayesinde birçok konu hakkında bilgi edinebiliyoruz ve sınırları aşabiliyoruz. Evde kalmamız gereken bugünlerde de internet sayesinde dünyanın birçok farklı yerindeki müzeleri oturduğumuz yerden gezebiliyoruz.

İçindekiler

1- British Museum

British museum

Londra ve hatta dünyanın en çok gezilen müzelerinden biri olan British Museum, önemli binlerce esere ev sahipliği yapıyor. Londra’ya gidip müzeyi tamamen gezmek istediğinde, bu gezi tüm gün bile sürebiliyor. Ancak sanal turlar sayesinde, bilgisayarının başından ayrılmadan antik Rosetta Taşı ve Mısır mumyaları gibi önemli eserleri görebilirsin. Buraya tıkla ve dünyanın en popüler müzelerinden birindeki turuna başla.

Uçak Bileti

2- Louvre Müzesi

Louvre

Yaklaşık 10 futbol sahası büyüklükte bir alanı kaplayan ve dünyanın en büyük müzesi olan Louvre, dünyanın önde gelen sanatçılarının eserlerini bünyesinde barındırıyor. Bu kadar büyük bir müzeyi tek günde tam anlamıyla gezebilmek de oldukça zor. Yani daha önce gidip tamamını göremediğin için üzülüyorsan canını sıkma. Buradan Louvre’da sanal tura çıkabilir, Apollo Galerisi ve Mısır Antikaları’nı sandalyenden kalkmadan gezebilirsin.

3- Guggenheim Müzesi

Guggenheim

Frank Llyod Wright tarafından tasarlanan ve New York’un en ikonik yapılarından olan Guggenheim Müzesi, modern ve çağdaş dönemlerin önemli eserlerinin sergilendiği bir müze. Sadece New York’ta değil tüm müzeler arasında da en ikonik görünüme sahip olan müzenin spiral merdivenleri çok meşhur. Buraya tıklayarak Google sayesinde bu ikonik merdivenleri sadece farene tıklayarak yürüyebilirsin.

4- Orsay Müzesi

Orsay müzesi

Eskiden bir tren garı olan Orsay Müzesi, Sen Nehri’nin kıyısında konumlanıyor. Empresyonist ressamlardan Monet, Degas, Renoir ve Cezanne gibi sanatçıların eserlerini görebileceğin Orsay Müzesi’nde Rodin ve Gauguin’in de heykellerini görebilirsin. Sadece buraya tıklayarak, bu ünlü müzede parmak uçlarınla dolanabilirsin.

5- Ulusal Sanat Galerisi

National gallery of art

1937 yılında Washington’da açılan Amerika’nın ünlü müzelerinden Ulusal Sanat Galerisi’nde 2000’den fazla eser bulunuyor. Amerika’ya gidip ücretsiz gezebileceğin bu müzeyi buraya tıklayarak evinde de ücretsiz olarak turlayabilirsin.

6- Pergamon Müzesi

Pergamon müzesi

Berlin’deki Müzeler Adası’nda konumlanan 5. müze olan Pergamon Müzesi, Almanya’nın en büyük müzelerinden biri. Bu müzede Bergama ve Milet’ten getirilen eserler de sergilenir. Bu nedenle bu müzeyi gezerken Anadolu’nun tanıdık toplumlarına denk gelebilirsin. Babil İştar Kapısı ve Pergamon Altarı gibi eserleri gezmek için Berlin’e kadar gitmene gerek yok sadece buraya tıklayarak müzedeki eserleri incelemeye başlayabilirsin.

7- Rijksmuseum

Rijksmuseum

Hollanda’nın en önemli müzelerinden biri olan Rijksmuseum, Rembrandt ve Jan Vermeer gibi Hollanda’nın Altın Çağ döneminin sanatçılarının eserlerini görebileceğin bir müze. Dünyanın en büyük koleksiyonlarından birine sahip olan müze, Amsterdam gezilerinin olmazsa olmazları arasında. “Gidemiyorum ne yapayım” deme buraya tıkla ve müzeyi dolaşmaya başla.

8- Van Gogh Müzesi

Van gogh müzesi

Hollandalı ressam Vincent Van Gogh, 37 yıllık yaşamının 10 yılında 2000’e yakın eser ortaya koymuş. Eserleri şu an hayranlıkla değerlendirilse de yaşadığı dönemde Van Gogh ruhsal sıkıntılardan kurtulamamış. Vefatından sonra kardeşi Theo Van Gogh eserlerinin bir araya getirilmesine ön ayak olmuş ve bu müzenin ilk adımlarını atmış. Şuradan sadece bir tıkla müzeyi keşfetmek de bize kalmış.

9- Uffizi Galerisi

Uffizi

Dönemin en önemli ailelerinden olan Medici ailesinin geniş sanat koleksiyonlarının sergilendiği Uffizi Galerisi, Rönesans yıllarındaki sanata ışık tutuyor. Birçok turistin Floransa’ya gitme nedeni olan Uffizi Galerisi’nde Botticelli, Lippi, Giotto ve Caravaggio gibi önemli isimlerin eserleri sergileniyor. Henüz bu müzeyi gezme şansı bulamadıysan hiç üzülme oturduğun yerden buraya tıklayarak çoğu sanat tarihine yön vermiş eserleri görmeye başlayabilirsin.

10- Vatikan Müzesi

Vatikan Müzesi

Dünyanın en küçük ülkesi Vatikan’da bulunan dünyanın en büyük müzesi Vatikan Müzesi, çok önemli heykellere ve sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor. Her yıl binlerce turisti ağırlayan bu müzeyi tamamen gezmek bir koca gün sürebiliyor. Özellikle Sistine Şapeli’nin tavanındaki işçiliği incelemek için en az 1 saat ayırman gerekiyor. Neyse ki buraya tıklayarak boynun ağrımadan evde kolayca inceleyebilirsin.

11- Metropolitan Sanat Müzesi

Met

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan en büyük sanat müzesi olan Metropolitan Sanat Müzesi, dünyanın da en büyük sanat galerilerinden biri aynı zamanda. İki milyondan fazla eser barındıran müzenin önündeki merdivenler de müze kadar ünlü. Pollock, Van Gogh ve Bondone gibi sanatçıların eserlerini çok uzaklara gitmeden buraya tıklayarak görebilirsin.

12- Ermitaj Müzesi

Hermitage

Dünyanın en eski müzelerinden olan Ermitaj Müzesi’nin koleksiyonu 3 milyona yakın sanat eserini içeriyor. Tablo sayısının fazlalığıyla Guinness Rekorlar Kitabı’nda da olan müze, binasıyla da Barok mimarinin en iyi örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. Bu kadar önemli ve büyük bir müzeyi buradan keşfedebilirsin.

13- Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453

Türkiye’nin ilk panoramik müzesi olan Panorama 1453 Tarih Müzesi, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethettiği anı tekrar yaşamımıza yardımcı oluyor. Top sesleri, Mehter Marşı, Fatih’in askerlerine seslenişlerini buraya tıklayarak bilgisayarın başında da duyabilirsin.

14- Ulusal Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi

Kore müzesi

Güney Kore’nin en popüler müzelerinden biri olan Ulusal Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi, Seul’de konumlanıyor. Güney Kore’nin modern ve çağdaş sanat eserleri ve farklı dönemlerden kalma ulusal eserlerin bir arada olduğu bu müzeyi buradan gezmen mümkün.

15- Dali Müzesi

Dali müzesi

Salvador Dali’nin sürrealist eserlerinin sergilendiği Dali Müzesi, ressamın yaşadığı dönemde belediyenin tiyatro binasıymış. Dali de ilk sergisini bu binada gerçekleştirmiş. Bu nedenle binanın yeri Dali’nin hayatı için önem taşıyor. Ressamın 4000 eserden oluşan kendi koleksiyonuna ev sahipliği yapan müzede tura başlamak için tıkla bakalım.

16- İstanbul Oyuncak Müzesi

oyuncak müzesi

Göztepe’de bulunan İstanbul Oyuncak Müzesi, 7’den 70’e herkese hitap eden ve hepimizin içini ısıtan bir müze. Orta Çağ dönemindeki oyuncaklardan tut, Endüstri Devrimi zamanına kadar birçok dönemin oyuncaklarını görebileceğin bu müzeyi evde otururken de buradan dolaşabilirsin.

17- Rahmi Koç Müzesi

Rahmi Koç Müzesi

Sanayi, ulaşım, iletişim ve endüstri alanlarının tarih boyunca gelişimlerine tanık olabileceğin eserlerden oluşan Rahmi Koç Müzesi, birçok etkinliğe de ev sahipliği yapıyor. Her geçen yıl koleksiyonu büyüyen müzeyi buraya tıklayarak bilgisayar başında gezebilirsin.


nihanbayram
Nihan Bayram
402 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN