Pandemiyle birlikte ofislerimizi bir gecede evlerimize taşıdık. Binlerce kişinin aynı anda çalıştığı büyük şirketler ya da plazalarda sohbet ederken “Bir gün gelecek herkes evden çalışacak” deseniz kimse inanmazdı. Ancak korona ile herkes bu düzene çok kısa sürede geçmek zorunda kaldı. Sanırım yeni normalleşmede de evden çalışma ya da home ofis süreci tam zamanlı olmasa da devam edecek. Ben şahsen 12 senedir evden çalışan biriyim, bu modele alıştım. Kendi deneyimlerimle bu süreci nasıl daha elverişli hale getirebileceğinize dair tüyolar vereyim.

Planlı olPlanlı ol

Evden çalışıyorum diyerek günlük rutininden vazgeçme. Hatta iş yerin uzakta ve trafikte yol kat eden biriysen, bu durumu fırsat olarak da görebilirsin. Öyleyse de gevşemek yok. İş rutinini mutlaka oluştur, planlı çalışmazsan hem sıkılırsın hem de işler yetişmez, zaten evdesin üzerine daha çok stres çöker. İşlerin bitiş zamanları geldiğinde stresin artar.

Pijamayla güne devam etmePijamayla güne devam etme

Bunun iki açıdan sakıncası var. Tamam evdesin rahat bir şeyler giyebilirsin ama bu pijama yani yatak kıyafeti olmamalı. Aksi halde işine konsantre olmakta zorlanabilirsin. Üstelik sürekli bol ve lastikli bir şeyler giydiğinde kilo almak da kaçınılmaz olacak.

Kendine bir çalışma alanı yaratKendine bir çalışma alanı yarat

Çalışma odan varsa çok güzel. Ancak eğer çalışma odan yoksa kendine çalışma alanı da yaratabilirsin. Tıpkı işe gider gibi bilgisayarını alıp bu çalışma alanına çekilmelisin. Böylece daha verimli çalışırsın. Bu alanı süsleyebilir, mini bir ofis ortamı bile yaratabilirsin. İstersen kendin yapabileceğin demonte bir masa alarak işe başlayabilirsin. Misafirleri ağırladığın salon masası da artık çalışma masası görevini görebilir.

Yürüyüş yapYürüyüş yap

Yürüyüş ruh ve beden sağlığı için her yaşta insanın yapabileceği en güzel spor. Kış aylarında güneşli öğle saatlerini kaçırma. Nasılsa artık işteki gibi kısıtlı zaman aralığında restoranlara koşup hızlıca yemek yiyip ofise geri dönme zorunluluğun yok. Öyleyse bu arayı yürüyüş yaparak geçirebilirsin. Eğer dışarıda yürüme imkanın yoksa, evde de yürüyüş yapabilirsin. Evden yürümek için çok güzel internet programları var.

Egzersizi bırakmaEgzersizi bırakma

El, ayak bel ağrılarından kurtulmak için egzersiz çok önemli. Egzersizi ister youtube videoları üzerinden istersen de, zoom üzerinden online derslere bağlanarak da yapabilirsin. Evde kal ama egzersizini de ihmal etme başlıklı yazımızda ayrıntıları bulabilirsin. Ama artık yoga, pilates, zumba ne ararsanız var.

Online nefes terapilerine katılOnline nefes terapilerine katıl

Nefes terapisi son yıllarda oldukça popüler. Zihin açmak, konsantre olmak ya da ruhsal dinginliği yakalamak için faydaları çok. Evden çalışmak zaten ekstra konsantrasyon gerektiren bir süreç. Zoom üzerinden yapılan nefes terapilerine katılabilirsin. Biraz bilgilendiysen kendi kendine de yapabilirsin.

Uygulamalara göz atUygulamalara göz at

Evden çalışmayı kolaylaştıracak güzel uygulamalar var. İlk sırada hiç şüphesiz zoom geliyor. Herhalde artık indirmeyen ya da kullanmayan kalmamıştır. Google Meet programı da denenebilir. Yapılacak işleri, tamamlanacak ya da planlanacak işleri görebileceğin trello, sanal depolama alanı için Google drive gibi uygulamalar işlerini kolaylaştırabilir. Odaklanmak ve eğlenmek için sanal oyunlardan biri olan forest denenebilir. Toprağa fide ekiyorsun o süreçte başka bir şeylerle uğraşırsan ağaç kuruyor.

Molalarda görüntülü sohbet etMolalarda görüntülü sohbet et

Arkadaş, eş dost, akraba aile ilişkileri de bu süreçte ister istemez etkilendi. Görüşemiyoruz bir araya gelemiyoruz, sosyalleşemiyoruz ancak bu süreçte daha önce hiç yapmadığımız bir şeye alıştık. Görüntülü konuşma. Molalarda konuşmaktan keyif aldığın kişilerle görüntülü sohbet edebilirsin.

Hobi edinHobi edin

Evden çalışma konusunda ruhsal bir sıkıntı yaşamamak için hobi edinmek de iyi gelebilir. Tabi hobilerin evde yapabileceğin şeyler olmasında yarar var. Evde keyifli vakit geçirebileceğin hobiler başlıklı yazımızdan ilham alabilirsin.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2331 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.