Ev satın alanların en büyük sorunlarından biri olan net ve brüt metrekare devri bitiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yasal bir düzenleme yapacaklarını belirterek projede, satışa ve tapuda evin net metrekaresinin kullanılacağını açıkladı.

Pek çoğumuzun başına gelmiştir. Ev bakmaya gidersiniz size verilen bilgilerdeki metrekareye inanarak görmeye gittiğiniz evde hayal kırıklığına uğrarsınız. İnşaat firmaları apartman, garaj, çatı, teras vs gibi alanları eve dahil ederek 30-40 metrekare daha evin büyük gösterilmesini sağlıyor.

120 değil 80 metrekare

120 metrekare denen bir eve gittiğinizde net 80 metrekareyle karşılaşabiliyorsunuz. Bu da özellikle maketten ya da broşürlere bakarak konut satın alanlarda sorun yaratıyor. Yabancı yatırımcılardan da bu konuda sık sık şikayet aldıklarını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni düzenlemeyle evin net metrekaresinin kullanılacağını açıkladı.

Net ve brüt farkı yüzde 50’ye kadar çıkabiliyor

Gerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gerekse de Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na konuyla ilgili çok sayıda şikayet geldiği vurgulandı. Firmaların otopark, sosyal alanlar, bahçeleri de brüt alana dahil ettiği belirtildi. Bazı firmaların net ve brüt metrekare arasındaki farkı yüzde 50’ye kadar çıkarttığı vurgulandı.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2334 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.