Bu soruya vereceğimiz yanıt biraz göreceli. Evet ev fiyatları döviz karşısında düşüyor ancak TL bazında fiyatlarda henüz çok ciddi bir fark oluşmadı. Sadece bölgesel arz talep dengesine göre bazı semtlerde fiyatlar düştü. Kredi faizleri yükseldiği için satışlarda hareket yok. Sonbahar ya da kışa doğru konut fiyatları ya da satışları nasıl bir ivme gösterir şimdiden kestirmek zor.

İçindekiler

Eve talep bitmez!

Öncelikle şunu söylemek lazım. İnsanlar evleniyor, nüfus artıyor, ayrı eve çıkıyor, başka bir şehre çalışmaya ya da okumaya gidiyor. Bu yüzden konuta talebin durması pek mümkün değil. Ancak son yıllarda özellikle İstanbul’da öyle çok lüks segment konut ve site yapıldı ki, bu tip evlerin alıcı ve satıcı konusunda dengesizlik oluştu. Bu tür evlerdeki stok öyle kısa sürede erimez gibi duruyor.

Orta gelirli ne yapacak?

Gelelim orta ve alt gelir grubunun satın alabileceği evlere. Evet bu tür evlere talep bitmez. Bu yüzden fiyatların öyle tepe taklak olacağını söylemek zor. Eğer seçim öncesi gibi hükümet bir faiz indirimi talebi yapar ve bankalar da buna uyarsa, bu tür evlerde yeniden bir hareketlenme görülebilir. Faiz oranları çok yükseldi, bu yüzden konut kredisi kullanarak ev satın almak isteyenler beklemede. Olası bir indirim bu kitleyi harekete geçirir. 100 günlük eylem planında Emlak Bankası’nın yeniden açılma kararının alınmış olması da bir hareket getirebilir.

Ev fiyatları döviz karşısında eridi

Gelelim ev fiyatlarına. Ev fiyatları düşüyor mu? Piyasa hareketsiz, acil satmak zorunda kalanlar ister istemez fiyat kırıyor. Ancak yine de çok ciddi bir düşüş yok. İstanbul’un pek çok semtinde önceden fiyatlarını bildiğim bölgelerde fiyat araştırması yaptım, ciddi düşmüş fiyatlarla karşılaşmadım. Bağdat Caddesi’nde arz talep dengesizliği yüzünden fiyatlar düşmüştü. Bunu daha önce yazmıştık. Onun dışında diğer bölgelerde çok ciddi bir düşüş yok. Sıkışıp satmak zorunda kalanlar hariç. Ama ev fiyatları döviz karşısında çok sert düştü, eridi gitti. 2 yıl önce 300.000 TL’ye satılan ve yaklaşık 100.000 dolar değerinde olan bir evin fiyatı, bugün Türk lirası olarak yaklaşık 350.000 TL civarında. Ancak dolar karşısında hesaplarsak evin değeri ancak 60.000 dolar ediyor (Dolar kuru 5,5-6 aralığında hesaplanmıştır). Döviz karşısında özellikle de dolar karşısında fiyatı düşmeyen ev yok gibi.

Şimdi ne olacak?

Dolardaki yükseliş sürer mi? Ülkeye döviz girişinin en yüksek olduğu milyonlarca turist ve gurbetçinin geldiği Ağustos ayında bu yükseliş Ekim-Kasım ayları için iyi sinyaller vermiyor. Birikimini dövizde yapıp ev almak isteyenler için şanslı dönem. Onun dışında sanırım sadece faiz indirimi piyasayı hareketlendirebilir.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1486 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar