Enflasyondaki artış ev fiyatlarını etkiledi mi?

tugbahacibayramoglu

Tükettiğimiz pek çok üründe fiyat artışı var. Enflasyon çift haneli rakamlara ulaştı, farkına varamadığımız artışlar da söz konusu. Peki bu fiyat artışı ev fiyatlarını etkiledi mi?

İçindekiler

Alıcının maliyeti yükseldi

Etkilemedi desek inanır mısınız? Aslında sebzeden meyveye, kağıt peçeteye kadar günlük yaşamımızda kullandığımız bir çok üründe %50’lere varan fiyat artışı söz konusu. Ancak bunu satılık ev fiyatlarında görmüyoruz. Genelde fiyatlar geçen seneyle aynı. Belli bölgelerde biraz daha artış ya da düşüş olabiliyor ancak geçen yıl 2+1 ya da 3+1 bir evin satış fiyatı neyse şimdi de aşağı yukarı aynı. Fakat krediyle ev satın almak isteyenlerin maliyeti ise %100 oranında artıyor. İşte bu kısır döngü konut piyasasındaki satışları etkiledi. Ev fiyatları yükselmiyor evet ama alıcının maliyeti yükseliyor.

Kredi kullanacakların işi zor

Kredi kullanacaksa maliyeti %100’e yakın arttı. Parası var ve peşin alacaksa da mevduat faizleri yüksek olduğu için beklemeyi tercih ediyor. Ya da parasını dövize yatırdıysa yine yükselmesini bekliyor. Tüm bu süreç konut piyasasında arz talep dengesini değiştirdi. Peki ya yeni konutlar?

Arz talep dengesi

Yeni konut yapımı ister istemez artmış durumda. Bir evin yapılması için gereken tüm malzemeler zamlandı. Müteahhit firma ister istemez geçen seneye mal ettiği inşaatı bu sene aynı fiyata yapamayacak. Arz talep dengesizliği de var. Bakalım önümüzdeki aylarda nasıl bir süreç izleyeceğiz?


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN