Konut kredisi faiz oranlarındaki yükseklik nedeniyle ev alımını erteleyenler için güzel haber. Kamu bankaları enflasyona endeksli yeni bir konut kredisi çıkardı. İşte Enflasyona Endeksli Konut Kredisi’nin özellikleri…

- Öncelikle bu kredilerin faiz oranları, enflasyona göre belirlenecek. Türkiye İstatistik Kurumu ve Merkez Bankası tarafından açıklanan TÜFE oranları baz alınacak. TÜFE + bankaca uygulanacak marj oranı hesaplanacak. Faiz oranları kişinin isteğine göre 3, 6 ya da 12 ayda bir güncellenecek. 

- 120 aya kadar vade seçeneği olacak.

- Size ilk yıl taksit tutarları verilecek sonrasında enflasyona göre yeniden hesaplama yapılacak. Kredi boyunca faiz oranı sözleşmede belirtilen azami faiz oranını geçmeyecek.

- Taksitin bir kısmı ya da tamamının ödenmesi durumunda erken ödeme tazminatı alınmayacak.

İçindekiler

Ev alımını erteleyenler

Özellikle yüksek faiz nedeniyle ev alımını erteleyenler için avantajlı bir uygulama olabilir. Konut kredisinde ilk üç yıl ödemelerimizin yüksek kısmını faiz yükü oluşturuyor. Bu kredi türünde ise ilk yıllar normal konut kredisine göre daha düşük taksit tutarı olur. İleriki yıllarda kredinin tamamını ya da bir kısmını kapamanız durumunda da avantajlı konuma düşersiniz.

Kamu bankaları çıkardı

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’ın sunduğu bu kredi türünde, enflasyonun sürekli yükselmesi durumunda normal konut kredisine dönmek isteyenler için de o dönemin güncel faiz oranıyla geçiş imkanı da sağlanabiliyor.

Emlak Konut’tan enflasyon endeksli ödemeyle ev satın almış biri olarak belirteyim; ilk yıllar avantajlı geliyor, ben 3 yıl sonra borcumu kapatmıştım. Bu yüzden avantajlı olmuştu. Özellikle yüksek faiz oranı nedeniyle ev alımını erteleyenlerin mutlaka göz atması gereken yeni bir kredi türü.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN