Belediyeler tarafından bina, arsa, arazi gibi taşınmaz mallar için ödenen Emlak Vergisi’nin ilk taksit ödemelerinde son gün 31 Mayıs. Birçok banka kredi kartına taksit yaparken, bazı kişilerin de bu vergiyi ödeme yükümlülüğü yok.

İçindekiler

Taksitli ödeme yapabilirsiniz

1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu’na göre ödenen Emlak Vergisi için sorgulamalarını ya da dilerseniz ödemelerini belediye gişelerinin yanı sıra internet ortamından da yapabilirsiniz. 31 Mayıs Cuma gününe kadar bankaların anlaşmalı kartlarıyla ödemelerinizi taksitle de yapabilirsiniz. Çevre ve temizlik vergisi ise su faturularına ekleniyor. Konut için bu ödemeyi yapmazken işyeri sahiplerinin belediyeye ayrıca çevre ve temizlik vergisi de ödemesi gerekiyor. Emlak Vergisi'nde gayrimenkullere her yıl yeniden değerlendirme oranları yapılıyor. Hesaplamalar da evin bulunduğu sokaktan caddesine kadar pek çok etkene bağlı olarak değişiyor.

Kimler emlak vergisi ödemez

Bu arada kimlerin emlak vergisi ödemeyecekleri sorusunun yanıtını da verelim. Öncelikle oturulan evin brüt 200 metrekareyi geçmemesi ve kişiye ait tek konut olması gerekiyor.

- Hiç geliri olmayan ev hanımları ya da işsizler

- SGK’dan ya da Bağkur Emekli Sandığı gibi kurumlardan emekli olup emekli aylığı dışında başka geliri olmayanlar,

- Gaziler - Engelliler - Şehit aileleri

Bu özelliklere sahip olanlar belediyelere başvurmaları halinde dilerlerse Emlak Vergisi ödemezler.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1354 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar