Günlük hayatınızda yapacağınız ufak tefek hareketlerle elektrik tasarrufu sağlamanın yolları

Enerji tasarruflu ampuller kullanın

Enerji tasarruflu ampuller kullanın

Elektrik faturalarının yüksekliğinden şikayet ediyorsanız bazı tedbirler almanız zamanı geldi demektir. Günlük hayatınızda yapacağınız ufak tefek değişikliklerle enerji tüketiminizi düşürebilirsiniz. İlk olarak eski ampullerinizi enerji tasarruflu ampullerle değiştirin. Ayrıca hol ve koridor gibi yerlere de daha düşük voltlu ampul koyabilirsiniz.

Elektrik tarifenizi kontrol edin

Elektrik tarifenizi kontrol edin

Elektrik tarifenizi mutlaka kontrol edin. Enerji dağıtımı yapan firmalar size danışmadan da bazen tarifenizi değiştirebiliyor. Şu an için akıllı ve standart tarife olmak üzere iki tip tarife uygulanıyor. Standart tarifede günün her saati aynı fiyat uygulanıyor. Akıllı tarifede ise yoğun saatler dışında daha düşük fiyat isteniyor. Kendi kullanımınıza göre tarifenizi belirleyin.

Bilgisayarınızı sürekli açık bırakmayın

Bilgisayarınızı sürekli açık bırakmayın

Bilgisayarınızı kullanmadığınız zamanlarda şarjda ve açık bırakmayın. Bu hem enerji tasarrufu sağlar hem de şarjın boş yere ısınmasını önler. Patlama gibi aksi durumlarla da karşılaşmazsınız.

Cep telefonunuzu şarjda bırakmayın

Cep telefonunuzu şarjda bırakmayın

Cep telefonunuzu da tıpkı bilgisayarınız gibi saatlerce şarjda bırakmayın. Şarj süresi bittikten sonra şarjda kalırsa elektrik tüketmeye davam eder. Hatta telefonunuzu şarjdan çekseniz bile şarj aleti fişe takılıysa enerji tüketmeye devam eder.

Makinalarınızı doldurup çalıştırın

Makinalarınızı doldurup çalıştırın

Evde sürekli kullandığınız çamaşır ve bulaşık makinası gibi aletleri boş çalıştırmaktan çekinin. Tam dolmadan da çalıştırsanız aynı enerjiyi harcayacağı için boşuna fazladan enerji tüketmiş olursunuz.

Ütü

Ütü

Her bir parça için ütüyü çalıştırmak yerine biriktirerek ütü yapmayı tercih edin. Çünkü ütü ısınana kadar bir enerji harcar sık sık ütü çalıştırmak enerji tüketimini arttırabilir.

Klima çalıştırırken dikkat!

Klima çalıştırırken dikkat!

Klima çalıştırırken dikkatli olun. Kapı ve camları kapatın, ısı değişimi klimanın çalışma gücünü arttıracağından enerji tüketiminiz artacaktır.

Buzdolabına dikkat!

Buzdolabına dikkat!

Buzdolabınızı soba, radyatör, bulaşık makinası gibi ısıtıcılara uzak yere yerleştirin. Ayrıca buzdolabı sıcaklığını +5 derece derin dondurucuyu ise -18 derece tutmaya çalışın. Bu durumda buzdolabının enerji tüketimi azalacaktır.

Fırın kapağını boş yere açmayın

Fırın kapağını boş yere açmayın

Fırında yemek tatlı vs. pişirirken sık sık kapağını açmaktan çekinin. Bu durum sizin enerji tüketiminizi arttırır. Fırın kapağını her açtığınızda sıcaklık 25-30 derece düşer. Ayrıca fırında birkaç yemeği de aynı anda pişirebilirsiniz.


nihanbayram
Nihan Bayram
402 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN