Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yeni düzenlemesine göre artık ehliyetler 5 yıl süreyle geçerli olacak, yenileme yapmayanlara para cezası kesilecek.

Ehliyet konusunda yeni düzenlemeler yapan Emniyet Genel Müdürlüğü’nün çalışması netleşti. Bugün gazetesinde yer alan habere göre, Türk vatandaşlarının Avrupa Birliği ülkelerinde sorun yaşamasına neden olan 9 ayrı sınıf ehliyet, 17 sınıfa çıkıyor. Yeni sürücü belgeleri; A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, DE, F, G ve K sınıfından oluşacak. Aday sürücülere K sınıfı sürücü belgesi verilecek.

İçindekiler

Harç parası 15 TL

M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı ehliyetler 5 yıl geçerli olacak. Yenilenen sürücü belgeleri için harç alınmayacak sadece belge parası alınacak. Bu belge parası da son tartışmalardan sonra düşürülmüştü. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz aylarda bu harç parasının 101 TL olacağı açıklanmış ve sosyal medyadaki tepkilerden sonra bu ücret 15 TL’ye düşürülmüştü. Süresi dolmuş ehliyetle trafiğe çıkanlara 343 TL ceza kesilecek.

Taksitli ceza dönemi başlıyor

Yeni yönetmelikte bir başka değişiklikte para cezalarının taksitli ödenmesi konusunda yaşanıyor. Para cezalarını tebliğinden itibaren 15 gün içerisinde ödeyenlere 4/1 oranında indirim uygulanacak. Vergi Dairesi’ne bir ay içerisinde müracaat edilmesi halinde ilk taksiti peşin, kalan taksitleri de 3’e bölünecek şekilde ödeme yapılabilecek. Ayrıca trafik polisleri kestikleri cezasının parasını peşin olarak alamayacak. Motorlu bisiklet ve motosiklet kullananlara verilecek M, A1 ve B1 sınıfı sürücü belgeleri için aranan yaş şartı 17'den 16'ya çekildi.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1293 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN