E-fatura, faturalamanın kağıtsız olarak elektronik yollarla yapılmasıdır. Çoğunlukla fatura kişi veya kurumlardan yine kişi veya kurumlara e-posta(e-mail) yoluyla gönderilir. Faturayı hem düzenleyen hem de alan taraf için ödeme kolaylığı başta olmak üzere çok sayıda avantaj sağlar. Arşivlemede kolaylık sağlayan ve kağıt israfını oldukça düşüren e-fatura, tüm dünyada çok sayıda ülke tarafından hayata geçirilmiş veya geçirilmek için çalışılmaktadır.

İçindekiler

E fatura veri format ve standartı

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen elektronik bir belgedir. Bu sistemde amaç tek formatla satıcı ve alıcı arasında güvenli, zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan bir sistem oluşturmaktır. Türkiye'de 31.12.2013 tarihinden itibaren kullanılması zorunlu olmuştur.

Kağıt israfına son

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından XML tabanlı ticari hayatın tüm süreçlerini takip edilmesine olanak sağlayan Uluslar arası bir standart olan UBL-TR benimsenmiştir. E-fatura aynı zamanda gereksiz kağıt israfının da önüne geçmektedir. Eskisi gibi saatlerce basılan faturalar artık veri hafızalarında saklanabilinmektedir.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1296 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN