Konut kredisinde %0,90'a kadar gerileyen faiz indirimi, ipotekli ev satışlarını da ciddi oranda etkiledi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'in verilerine göre kredili yani ipotekli ev satışında Ekim ayında tüm zamanların en yüksek oranına erişildi ve geçen yılın Ekim ayına göre ipotekli satışlar %72 arttı.

Geçen yıla göre %72 artış var

Konut kredisi faiz oranlarında yapılan indirimler ipotekli yani konut kredisi kullanılarak satılan ev sayısını da ciddi oranda arttırdı. Türkiye genelinde konut satışları Ekim ayında 130 bin 274'e çıkarken, kredili satışlar da tüm bu satışların içerisinde dikkat çekici bir artış gösterdi. Ekim ayında 48 bin 110 ev ile ipotekli yani kredili satış oldu. Bu da tüm satışların %37'sini oluşturuyor. Geçen yıla göreyse %72 oranında bir artış var.

Kredili ev satışında İstanbul ilk sırada

Kredili ev satışında İstanbul yine ilk sırada yer aldı. 8.621 konutun satıldığı İstanbul'u Ankara ve İzmir izledi. Birkaç ay öncesine kadar pek çok bankada konut kredisi faiz oranları %1,20'lere kadar çıkmıştı şimdilerde ortalama 120 ayda %0,90 oranında faiz isteniyor. Hatta 120 ayda %0,88 oranında bile faiz veren banka var.

 

Yabancı satışı azaldı

TUİK'in istatistiklerinde dikkat çeken bir başka nokta da yabancı satışları. Türkiye'de Ekim ayında konut satışları artarken yabancı satışlarıysa %30 oranında düştü. Ekonomik ve siyasal gelişmeler yabancı satışlarını azalttı. Yabancılar yine en çok Antalya, İstanbul, Bursa, Muğla ve Yalova'yı tercih etti. Ev satın alan yabancılar arasında Irak, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Rusya Federasyonu var.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.