Dünyanın yaşam kalitesi en yüksek ülkeleri

nihanbayram

Dünyanın yaşam kalitesi en yüksek ülkesi hangisi? 132 ülkenin değerlendirildiği "Toplumsal İlerleme Endeksi" sonuçları açıklandı. Buna göre dünyanın en yaşanılır ülkelerini görmek ister misiniz? Bu listede Türkiye kaçıncı sırada? İşte yanıtlar.

Yeni Zelanda

Yeni Zelanda

Ada ülkesi Yeni Zelanda ekonomik gücünden ziyade bireysel hak ve özgürlükleri, eğitimdeki destek ve kalitesi ile internet özgürlüğü alanındaki uygulamalarıyla ilk sırayı aldı.

İsviçre

İsviçre

Listede gelişmiş ve ekonomik seviyesi iyi ülkelerden biri olan İsviçre var. İsviçre de yaşam standartlarıyla listede ikinci sıraya girdi. İsviçre aynı zamanda kişi başına 32 bin dolarlık milli geliriyle de dünyanın en zengin ülkelerinden.

İzlanda

İzlanda

Üçüncü sırada bir başka Avrupa ülkesi İzlanda var. İzlanda aynı zamanda Avrupa’nın en az nüfusuna sahip ve kuzeydeki ada ülkesi. Nüfus az olunca sosyal hizmetlerde son derece gelişmiş oluyor. Kişi başına milli geliri de 40 bin doların üzerinde.

Hollanda

Hollanda

Dördüncü sırada özgürlükler ülkesi Hollanda var. Hollanda eşcinsel evlilik, kişisel haklar vs. konusundaki haklarıyla bilinse de Avrupa’nın en az işsizlik oranına sahip ülkesi aynı zamanda.

Norveç

Norveç

Kuzey Avrupa ülkeleri listenin üst sıralarını almaya devam ediyor. Yaşam standartları yüksek olduğu için AB’ye girmek istemeyen Norveç, 5.sırada yer alıyor. Avrupa ve ABD balıkçılık sektörünü elinde bulunduran Norveç, zengin petrol yataklarına da sahip zengin bir ülke olarak dikkat çekiyor.

İsveç

İsveç

Norveç’in ardından hemen komşu ülkesi İsveç geliyor. Ortaçağ’dan bu yana Avrupa’nın tek bağımsız ülkesi olan İsveç, gelişmiş hukuk sistemi ve özgürlükleriyle tanınıyor. Kişi başına milli geliri de 40 bin doların üzerindedir.

Kanada

Kanada

Kuzey ülkeleri bu listeye göre gelişmişlikleri ve sosyal hakları açısından en yaşanılır ülkelerden. Bunlardan biri de Kuzey Avrupa ülkesi Kanada. Ekonomik açısından gelişmiş bir ülke olan Kanada fosil yakıt kaynakları ve enerji üretimiyle dikkat çeken bir ülkedir.

Finlandiya

Finlandiya

Listeye giren bir başka Kuzey Avrupa ülkesi de Finlandiya. Finlandiya da hem sosyal hakları hem de yargı alanındaki hassas tutumuyla dikkat çeken bir ülke olarak göze çarpıyor.

Danimarka

Danimarka

Avrupa’nın bütün kuzey ülkeleri Dünyanın en yaşanılır ülkeleri listesine girmeyi başardı. Son olarak da Danimarka 9.sırada yer aldı. Danimarka da sosyal hak ve özgürlükler gerekse de ekonomik gelişmişlik düzeyiyle dikkat çekiyor.

Avusturalya

Avusturalya

Ada ülkesi Avustralya, geniş toprakları ve bu topraklara göre az nüfusuyla gelişmiş ülkelerden biri. Zaman zaman Sidney gibi şehirlerde fazla gelen gelir nedeniyle toplu ulaşımı bile ücretsiz yaptığına tanıklık ediyoruz. Avusturalya aynı zamanda huzurlu ve sorunsuz bir ülke olarak tanınır.

Almanya

Almanya

Listede Kuzey Avrupa ülkeleri ilk sıraları alırken Almanya, 12.sırada yer aldı. İngiltere 13.sırayı alırken onu Japonya takip etti.

ABD

ABD

Dünyanın en güçlü ülkelerinden ABD yaşanmışlık listesine göre biraz daha geride yer alıyor. ABD 16.sıradayken, Fransa 20.sırada yer aldı.

Türkiye

Türkiye

Dünyanın en yaşanılır ülkeleri sıralamasında Türkiye ise oldukça gerilerde yer aldı. Özellikle özgürlük ve hukuk tartışmaları Türkiye’yi Uruguay, Güney Kore ve Şili gibi ülkelerin gerisine attı.

nihanbayram
Nihan Bayram
522 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Uzman Yazarlar