Dünyanın yaşam kalitesi en yüksek ülkeleri

nihanbayram

Dünyanın yaşam kalitesi en yüksek ülkesi hangisi? 132 ülkenin değerlendirildiği "Toplumsal İlerleme Endeksi" sonuçları açıklandı. Buna göre dünyanın en yaşanılır ülkelerini görmek ister misiniz? Bu listede Türkiye kaçıncı sırada? İşte yanıtlar.

Yeni Zelanda

Yeni Zelanda

Ada ülkesi Yeni Zelanda ekonomik gücünden ziyade bireysel hak ve özgürlükleri, eğitimdeki destek ve kalitesi ile internet özgürlüğü alanındaki uygulamalarıyla ilk sırada.

İsviçre

İsviçre

Gelişmiş ve ekonomik seviyesi iyi ülkelerden İsviçre de listede. Yaşam standartlarıyla ikinci sıraya girdi. Kişi başına 32 bin dolarlık milli geliriyle de dünyanın en zengin ülkelerinden.

İzlanda

İzlanda

Üçüncü sırada yine bir Avrupa ülkesi İzlanda var.  Avrupa’nın en az nüfusuna sahip ülkesi. Nüfus az olunca sosyal hizmetlerde son derece gelişmiş oluyor. Kişi başına milli geliri de 40 bin doların üzerinde.

Hollanda

Hollanda

Dördüncü sırada özgürlükler ülkesi Hollanda var. Hollanda eşcinsel evlilik, kişisel haklar vs. konusundaki öncülükleriyle bilinse de Avrupa’nın en az işsizlik oranına sahip ülkesi.

Norveç

Norveç

Kuzey Avrupa ülkeleri üst sıralarda yer alıyor. Yaşam standartları yüksek olduğu için AB’ye girmek istemeyen Norveç, 5.sırada. Avrupa ve ABD balıkçılık sektörünü elinde tutan Norveç, zengin petrol yataklarına sahip zengin bir ülke olarak dikkat çekiyor.

İsveç

İsveç

Norveç’in ardından komşu ülkesi İsveç geliyor. Ortaçağ’dan bu yana Avrupa’nın tek bağımsız ülkesi olan İsveç, gelişmiş hukuk sistemi ve özgürlükleriyle tanınıyor. Kişi başına milli geliri de 40 bin doların üzerinde.

Kanada

Kanada

Kuzey ülkeleri gelişmişlikleri ve sosyal hakları açısından en yaşanılır ülkelerden. Bunlardan biri de Kuzey Avrupa ülkesi Kanada. Ekonomik anlamda gelişmiş bir ülke olan Kanada fosil yakıt kaynakları ve enerji üretimiyle dikkat çeken bir ülke.

Finlandiya

Finlandiya

Listeye giren bir başka Kuzey Avrupa ülkesi de Finlandiya. Finlandiya hem sosyal hakları hem de yargı alanındaki hassas tutumuyla dikkat çekiyor.

Danimarka

Danimarka

Avrupa’nın bütün kuzey ülkeleri Dünyanın en yaşanılır ülkeleri listesine girmeyi başardı. Son olarak da Danimarka 9.sırada. Danimarka da sosyal hak ve özgürlükler gerekse de ekonomik gelişmişlik düzeyiyle varlığını gösteriyor.

Avusturalya

Avusturalya

Ada ülkesi Avustralya, geniş toprakları ve az nüfusuyla gelişmiş ülkelerden biri. Sidney gibi şehirlerde fazla gelen gelir nedeniyle toplu ulaşımı bile ücretsiz yaptığına tanıklık ediyoruz. Avusturalya  huzurlu ve sorunsuz bir ülke olarak nam salıyor.

Almanya

Almanya

Listede Kuzey Avrupa ülkeleri ilk sıraları alırken Almanya, 12.sırada yer aldı. İngiltere 13.sırayı alırken onu Japonya takip etti.

ABD

ABD

Dünyanın en güçlü ülkelerinden ABD yaşanmışlık listesine göre biraz daha geride yer alıyor. ABD 16.sıradayken, Fransa 20.sırada.

Türkiye

Türkiye

Dünyanın en yaşanılır ülkeleri sıralamasında Türkiye oldukça gerilerde yer aldı. Özellikle özgürlük ve hukuk tartışmaları Türkiye’yi Uruguay, Güney Kore ve Şili gibi ülkelerin gerisine attı.


nihanbayram
Nihan Bayram
509 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar