İçindekiler

Dünya üzerinde çok farklı yılbaşı gelenekleri var. Ateş toplarından mezarlıkta gecelemeye, karlı göl sularına girmeye, hatta ayı postu giymeye kadar çok çeşitli adetler var. Bazılarını bildiğimiz, bazılarının ise ilginç geleceği dünyadaki yılbaşı geleneklerine göz atmaya ne dersin?

İskoçya’da ateş topları ile geçit töreni

Kökeni Vikinglere dayalı bu âdete göre, her yeni yıl arifesinde geleneksel kıyafetler giyen İskoçyalılar yanan ateş toplarının bağlı olduğu ipleri başları üzerinden savurarak geçit töreni yapıyor.

Şili’de mezarlıkta gece kampı

Şili yerlileri yeni yılı ölmüş akrabaları ile geçirmek istiyor. Şili’nin merkezi kasabası Talca Mezarlığı, Belediye Başkanı önderliğinde gece yarısı ziyaretçilere açılıyor. Klasik müzik eşliğinde binlerce insan mezarların başında mum yakarak oturuyor.

Buz gibi denizde yüzmek

Yılbaşı gecesi sonrası binlerce kişi sahilde toplanıp buz gibi suya giriyor. Bu aktivite hem yeni yıl partisinden sonra akşamdan kalma kişiler için bir ayılma seansı olarak hem de bazı hayır kurumları için para toplamak amacı ile dünyanın çeşitli yerlerinde yapılıyor. İngiltere, Kanada, Amerika, Hollanda gibi bir çok ülkede yapılan bir gelenek.

İspanya’da üzüm tanesi yemek

İspanya'da yılbaşı gecesi saatler 24.00’ü gösterdiğinde çalan her çan için bir üzüm tanesi ağza atılıyor. Yılın her bir ayını temsil eden 12 tane üzüm sırayla yeniliyor. Ve bu üzümlerin yıl boyunca şans getirmesi için dilekler de bulunuyorlar.

Romanya'da ayı postu giymek

Romanya’da yeni yıl gecesi ayı postu giyen insanlar, sokakları dolaşarak evlerin önünde çeşitli enstrümanlar çalarak dans ediyor. Bu gelenek ile şeytanın yıl boyu onlardan uzak olacağına inanıyorlar.

Venezüella'da paten kayma töreni

Yılbaşı sabahı saat 08.00’e kadar yollar paten kayma geleneği için trafiğe kapatılıyor. Sabahın erken saatlerinde yüzlerce insan paten kaymak için toplanıyor.

Ukrayna'da ağaçları örümcek ağlarıyla süsleme

Ukrayna’da Noel ağaçları alıştığımız şekilde süslenmiyor. Yapay örümcek ağları ile kaplanıyor. Efsaneye göre ağacını süsleyemeyen fakir bir ailenin çocukları duruma çok üzülüyor. Sabah kalktıklarında ağaçlarının örümcek ağları ile kaplandığını görüyor. Güneşin ilk ışıkları bu ağlara vurduğunda ağlar biranda altın ve gümüşe dönüşüyor. İyi şans getirdiğine inanıldığı için Noel ağaçları Ukrayna’da yapay örümcek ağları ile süslenmeye halen devam ediyor.

Japonya’da çanlar 108 kez çalıyor

Japonya’da yeni yıl öncesi pek çok gelenek var. Yılbaşı haftası ev ve işyerlerinde yoğun bir temizliğe başlayan Japonlar evlerinin girişlerine de şans getirecek objeler asarlar. Tapınaklarda saat gece yarısını gösterdiğinde çanlar tam 108 kez çalar. Bu çanların öfke, kıskançlık gibi toplam 108 dünyevi arzu ve duyguyu lanetlediğine inanılır.

Çin’de yeni yıl temizliği

Yeni yıl yaklaşırken temizlik yapan ve böylece kötü enerjilerin gideceğine inanan Çinliler, yılbaşı için evlerini çiçeklerle süslerler. Ayrıca kötü şans getirdiğine inanıldığı için evdeki bıçaklar saklanıyor.

Yunanistan’da kapıya soğan koyma

Yunanistan’da yeniden doğuşu simgelediğine inanılan soğan asma geleneği var. Yılbaşı akşamı kapıya soğan asılıyor. Ertesi gün de çocuklar kafalarına soğan vurarak uyandırılıyor.

Danimarka’da kapıda tabak kırma

Danimarka’da yeni yıla komşusunun kapısında tabak kırma geleneği ile giriliyor. Kapısında tabak kırılan evlerin yıl boyunca şanslı olacağına inanılıyor.                        

İtalya’da kırmızı iç çamaşırı

Tüm dünyada yılbaşı dönemi kırmızı iç çamaşırı satışları artar. Bu gelenek pek çok ülkede var. Ancak geleneğin İtalya’dan çıktığı biliniyor. İtalya’da özellikle güneydeki Napoli bölgesinde kadınlar, yılbaşı günü kırmızı iç çamaşırı giymenin uğur getireceğine inanıyor.

 


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2030 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar