Dosya masrafını geri almak için yapılması gerekenler?

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Son günlerde sıkça dosya masraflarının nasıl geri alınmasına yönelik haberler ve yazılar okuyoruz. Hatta bu konuda yasal işlemleri yapacaklarını söyleyen pek çok şirket de türedi. Vatandaşlardan bu konuda çok soru aldıklarını belirten Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri, vatandaşların dosya masraflarını mahkemeye gitmeden de alabileceğini belirterek konuyla ilgili ayrıntılı açıklamalar yaptı.

Ayrı ayrı başvuru yapmanız gerekiyor

Bir bankadan çekilen birden fazla kredi için ayrı ayrı başvuru yapılması gerekiyor. Aynı bankadan 3 kredi ya da 5 kredide çekseniz bunun iadesi için tek tek başvuru yapmanız gerekecek. Ancak tek bankadan tek kredi çektiyseniz dosya masrafı, ipotek ücreti ve yeniden yapılandırma gibi şikayetler için tek başvuru yeterli olacak.

2.000 TL’nin altında ilçe kaymakamlıklarına

2.000 TL’nin altındaki uyuşmazlıklarda ilçe, 3.000 TL ve üzerindeki uyuşmazlıklarda ise il hakem heyetleri yetkili olacak. Yani ilk etapta dava açmanıza gerek yok. Bulunduğunuz ilçe kaymakamlığı içerisindeki hakem heyetlerine başvurmanız yeterli olacak. Onlar size gerekli evraklar vs hakkında bilgi verecektir.

Masraf ödemeyeceksiniz

Tüketici hakem heyetinde yapılan incelemeye yönelik bilirkişi ve tebligat ücretleri, satıcı ve sağlayıcı firma tarafından karşılanacak. Yani herhangi bir masraf ödemek zorunda kalmayacaksınız. Bu konuyla ilgili eski kanunla sözleşme imzaladıysanız o da geçersiz olacak. Eğer bankanızla yaptığınız sözleşmeyi kaybettiyseniz bunu da bankanızdan isteyebilirsiniz. Hukuken bu sözleşmeyi size vermek zorundalar.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar