Sürekli artan benzin zammı Türkiye'de dizel otomobil satışlarını arttırdı. Otomobilini hemen her gün kullanmak zorunda olanlar benzinden tasarruf edebilmek için dizel otomobil tercih ediyorlar. Dizel otomobil almak için de tüm markalarda en az 5 bin TL veya daha fazla dizel motor farkı ödemek gerekiyor. Buna bir de otomatik vites seçeneğini eklediğinizde yaklaşık 10 bin TL'yi bulan fiyat farkı ödemek durumunda kalabiliyorsunuz.

Bakım masrafları benzinliye göre daha yüksek olan ve fiyatı daha yüksek olan dizel motor yerine otomobil markalarının motor hacmi küçük araçlarını tercih edebilirsiniz. Yenilenen ve küçük motor hissini minumuma indiren bu yeni model küçük hacimli otomobillerle aynı zamanda trafikte daha rahat edip, park sorunu yaşamazsınız. Otomobilinizi değiştirmeyi düşünüyor ve yakıt tasarruflu bir araç almayı planlıyorsanız bu modellere bir göz atabilirsiniz. Bu model araçları sıfır yerine ikinci el alacaksanız taşıt kredisi yerine ihtiyaç kredisi de kullanabilirsiniz.

Citroen: 100 kilomotrede 4.3 litre benzin yakan Citroen C1, dizeli aratmayan araçların başında geliyor.

Suzuki: Hem düşük benzin tüketen hem de sürat yapabilen bir otomobil Suzuki Alto. 67 beygir motor güçlü araç 100 kilometrde 4,4 benzin tüketiyor. Suzuki'nin bir başka modeli Swift ise ortama 4.9 litre benzin tüketiyor.

Opel: Opel’in Corsa modeli 1.2’den motorlu aracı 100 kilometrede 5.3 litre benzin yakıyor. Corsa’nın 1.2’den 1.6’ya kadar otomotik ve dizel vites seçenekleri bulunuyor.

Toyota: Toyota'nın B sınıfı otomobil Toyota Yaris, 69 beygir güç ve 100 kilometrede 5 litrelik benzin tüketimiyle tasarruflu araçlardan birisi.

Peugeot: Fransız Peugeot'un en kücük aracı Peugeot 107, 5 ileri yarı otomotik şanzımana sahip. 100 kilometrede 4.7 benzin tüketiyor.

Nissan: 1.2 moto seçeneğine sahip. 5 ileri manuel ve otomotik vites seçeneği olan Nissan Micra, 100 kilometrede yaklaşık 5 litre benzin tüketiyor.

Kia Picanto: Kia'nın performansı yüksek 1.2 motorlu aracı Kia Picanto, 100 kilometrede yaklaşık 4.7 benzin tüketiyor.

Volkswagen: Volkswagen'in Polo modoli en az yakıt harcayan araçlardan biri. Polo'nun 1.2 modeli 4.5 litre benzin yakıyor.

Mercedes: Mercedes'in küçük modelleri Smart, Fortwo Coupe 4,4 litrelik düşük benzin tüketimine sahip.

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1296 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN