Deutsches Museum (Alman Müzesi)

nihanbayram

The Deutsches Museum yani Alman Müzesi Münih’te bulunan dünyanın en büyük ve en çok ziyaret edilen bilim ve teknoloji müzesi.

Kapsamı

Kapsamı

Bu müzede gösterime sunulan 28.000’in üzerinde obje var. Ve yaklaşık olarak bilim ve teknolojinin 50 farklı dalına ait bölümler var.

Tarihi

Tarihi

Müze 28 Haziran 1903 yılında kurulmuş. Müze ilk kurulduğunda adı Bilim ve Teknoloji Şaheserleri Müzesiymiş.

Kurucusu

Kurucusu

Müzenin kurulmasını ilk isteyenlerden birisi dünyaca ünlü elektrik mühendisi Oskar von Miller’dir. Özellikle kurulduğu yıllarda Oskar von Miller’ın etkisi yoğun bir şekilde görülmüştür.

Yeri

Yeri

Isartor Irmağı üzerinde bulunan küçük bir ada üzerine kurulmuş olan müzenin oldukça lezzetli kahve yapan bir de büfesi var.

İçinde neler var

İçinde neler var

Denizcilik, fotoğrafçılık, havacılık gibi çok sayıda alanda eserlere ulaşabileceğiniz müzede gemiler ve uçakların yanı sıra elektrik araç gereçleri ve pek çok aletin ilk hallerini görebilirsiniz. Yaklaşık giriş ücreti de 9-10 Euro.

Ne kadar vakit ayırmalı

Ne kadar vakit ayırmalı

Müzede madencilikten elektriğe birçok farklı dalda eser bulunduğundan dolayı burayı gezmek en azından 3-4 saatinizi alıyor. Münih’e sırf bu müzeyi gezmek için gelenler olduğunu düşünürseniz, bu zamana değer.

nihanbayram
Nihan Bayram
523 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Uzman Yazarlar