Amsterdam’ın en meşhur meydanı olan Dam Meydanı, 13. yüzyılda yapılmıştır. Yıllardır turistlerin ve Hollandalıların en çok rağbet ettiği meydan olmuştur.

Yapılış amacı

Yapılış amacı

Zuiderzee Denizi’nin taşmasını engellemek amacıyla Amstel Nehri çevresine set kurularak yapılan meydana çok sayıda binaya da ev sahipliği yapar.

Uçak Bileti

Royal Palace

Royal Palace

Meydana yapılan yapılar arasından en ünlüsü Royal Palace olarak bilinen 17. yüzyılda yapılmış kraliyet binasıdır. Koninklijik Palace yani Amsterdam Kraliyet Sarayı olarak da bilinir. Uzunca bir süre belediye binası olarak hizmet vermiştir.

Grand Hotel Krasnapolsky

Grand Hotel Krasnapolsky

19. yüzyılda inşa edilen Grand Hotel Krasnapolsky Royal Palace’ın yakınındadır ve de Polonyalı göçmenler tarafından yapılmıştır. Ülkedeki en büyük 5 yıldızlı oteldir.

Ulusal Anıt

Ulusal Anıt

İkinci Dünya Savaşı’nda hayatını kaybedenler için dikilmiş olan beyaz bir ulusal anıt meydanın tam ortasında bulunmaktadır.

Genişliği

Genişliği

Dam Meydanı’nın genişliği ise doğudan batıya 200 metre, kuzeyden güneye 100 metre civarındadır.

Konumu

Konumu

Meydan birçok farklı caddenin buluşma noktasıdır. Sadece 750 metre uzaklıkta da merkez tren istasyonu bulunduğundan konum olarak merkezidir.

Yeni Kilise

Yeni Kilise

1400’de yapılmış olan Nieuwe Kerk yani Yeni Kilise geçirdiği yangının ardından 1600’de Rönesans tarzında olan aslına uygun olarak yenilenmiştir. Meydanda bulunan en önemli yapılardan birisidir.

Madame Tussaud’s Müzesi

Madame Tussaud’s Müzesi

Meydanı dünyaca ünlendiren en önemli bina ise Madame Tussaud’s Müzesi’dir. Amsterdam’a giden hemen hemen herkes ünlülerin balmumu heykellerinin bulunduğu bu müzeyi ziyaret eder.

Kafeler

Kafeler

Meydan lezzetli yemekler yapan restoranlar ve güzel kahveler yapan kafelerle çevrilmiş durumda. Bir akşamüstü kahvenizi burada içmenizi öneririz.


nihanbayram
Nihan Bayram
402 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN