Daha iyi seyahat fotoğrafları çekmek için 6 tüyo


Tuğba Hacıbayramoğlu
10 Aralık 2019 | 57

Cebimizde taşıdığımız teknoloji harikası telefonlar ve Instagram gibi mobil uygulamalar sayesinde artık neredeyse hepimiz bir seyahat fotoğrafçısı kadar iyi kareler yakalayabiliyoruz. Bu konuda yeteneklerinizi geliştirerek ve her seferinde daha iyisini yapmak isterseniz bu çok basit 6 kurala uyarak daha fazla beğeni ve yorum alabilirsiniz.

1- Gelişmiş özellikleri tanıyın

Daha iyi fotoğraflar için en önemli kurallardan biri kullandığınız telefon ve uygulamaların özelliklerini iyi bilmek. Bu sayede hem çekerken daha iyi görüntüler yakalayabilir hem de sonrasında fotoğrafı düzenlerken başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

2- Işığı iyi kullanın

Fotoğrafta bir diğer önemli konu da ışığı iyi ayarlamaktır. Eğer gündüz fotoğraf çekiyorsanız, işinizi biraz daha kolay. Geceleri ise farklı ışık kaynaklarını dengelemek bazen zorlayıcı olabilir. Daha iyi fotoğraflar yakalamak için kameranızın gece modu özelliğini kullanabilirsiniz.

2- Işığı iyi kullanın

3- Flaş gerekli mi?

Eğer çok karanlık bir ortamdaysanız, flaş da kullanabilirsiniz. Ancak özellikle gündüz çekilen seyahat fotoğraflarında flaşsız fotoğraflar genellikle daha iyi görünecektir.

3- Flaş gerekli mi?

 

4- Klişelerden uzaklaşın

Paris’te Eyfel Kulesi’nin, Londra’da Big Ben’in fotoğrafını çekmekte veya önünde bir selfie çekip paylaşmanızda sorun yok. Bununla birlikte amacınız Instagram’da daha fazla beğeni ve yorum toplamaksa, biraz daha daha farklı açıları deneyebilirsiniz. Örneğin Eyfel’in altından çekilen bir görüntü tam karşısından çekilen alışılmış fotoğraflarla kıyaslandığında daha iyi bir etki yaratabilir.

5- Uygulamaların gücünden yararlanın

5- Uygulamaların gücünden yararlanın

Fotoğraflarımızı paylaşmak için kullandığımız Instagram’ın kendi filtreleri olsa da VSCO ve Snapseed gibi uygulamaları indirerek işi bir adım öteye taşıyabilirsiniz. Işık, renk, keskinlik ve kırmızı göz azaltma gibi birçok özelliğe sahip bu uygulamalarla sadece cep telefonunuzu kullanarak benzersiz görüntüler elde edebilirsiniz.

6- Doğru zamanı bekleyin

6- Doğru zamanı bekleyin

Hepimiz zaman zaman her ne yapıyorsak bir an önce olsun bitsin isteriz. Fotoğraf çekerken ise doğru zamanı beklemek önemlidir. Örneğin bir sahil fotoğrafı çekeceğiniz zaman kadraja uzaktan gelen vapurun girmesini veya kuşların geçişini beklediğinizde yakaladığınız karenin çok daha iyi olması kaçınılmazdır.

6- Doğru zamanı bekleyin

Tuğba Hacıbayramoğlu
2217 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.