Cumhuriyet'in izlerini taşıyan yerler


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
11 Aralık 2019 | 51

Milli Mücadele’nin başlamasının 100. yılındayız. Ulu önder Atatürk, tam 100 yıl önce 19 Mayıs 1919 yılında Bandırma Vapuru ile Samsun’a ayak basmış ve 4 yıllık mücadele sonrasında Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atmıştı. Hem 29 Ekim hem de 10 Kasım gibi önemli günler yaklaştı, Cumhuriyet coşkusunu yaşayabileceğin yerlere doğru yolculuk yapmak ister misin?

Samsun’a ayak bastık

Samsun limanında yer alan Bandırma Vapuru aslında orijinal vapur değil ancak birebir aynısı tasarlanarak yapılmış. Müze olarak ziyaret edilebiliyor. O dönemlere ait orijinal eşyalar da bulunuyor. Cumhuriyet coşkusunu yaşamaya Samsun’dan başlamak iyi bir fikir.

Samsun’a ayak bastık

Erzurum Kongre ve Milli Mücadele Müzesi

Eski bir yatılı kız okulu olan bu bina, Erzurum Kongresi’ne ev sahipliği yapmış, bugün ise müze olarak ziyaret edilebiliyor. Önemli anlara tanıklık etmiş binaya girdiğin andan itibaren milli mücadelenin ruhunu hissedebilirsin. Eski Erzurum evleri, Çifte Minareli Medrese, Üç Kümbetler, Ulu Cami ve Palandöken Kayak Merkezi’ni de görmelisin.

Erzurum Kongre ve Milli Mücadele Müzesi

Sivas Kongre Binası ve Etnografta Müzesi

Atatürk ve silah arkadaşlarına 3,5 ay süreyle hizmet veren bu bina günümüzde müzeye dönüştürülmüş. Bir dönem lise binası olarak kullanılmış. Yöreye ait eserler, canlandırmalar, fotoğraflar eşliğinde zamana yolculuk yapmak farklı bir duygu hissetiriyor.

Sivas Kongre Binası ve Etnografta Müzesi

Ankara Eski Meclis Binası

Ankara Ulus’taki eski meclis binasına ilk gidişimde çok etkilenmiştim. Farklı bir havası var ama her şeyden öte milli mücadelenin nasıl zor şartlarda, çetin tartışmalar altında verildiğini daha iyi anlıyorsun. Cumhuriyet bu binadaki küçücük sıralarda hararetli tartışmalar sonrasında 29 Ekim’de ilan edilmiş ve tüm yurtta coşkuyla karşılanmıştı.

Ankara Eski Meclis Binası

Anıtkabir

Bu kadar önemli rotalardan sonra Cumhuriyet yolculuğumuzu nerede kapatacağımızı düşünmene gerek yok sanırım. Ulu önderimiz Atatürk’e vefa borcumuzu ödemek, onu anmak, saygı duruşunda bulunmak hatta ona bir Fatiha okuma için yolumuz tabi ki Anıtkabir’e düşmeli.

Anıtkabir

 

Ucuz Uçak Bileti Bulun

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2167 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.