Milli Mücadele’nin başlamasının üzerinden bir asır geçti. Ulu Önder Atatürk, 19 Mayıs 1919 yılında Bandırma Vapuru ile Samsun’a ayak basmış ve 4 yıllık mücadele sonrasında Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atmıştı. Hem 29 Ekim hem de 10 Kasım gibi önemli günler yaklaştı, Cumhuriyet coşkusunu yaşayabileceğin yerlere doğru yolculuk yapmak ister misin?

Samsun’a ayak bastıkSamsun’a ayak bastık

Samsun limanında yer alan Bandırma Vapuru aslında orijinal vapur değil ancak birebir aynısı tasarlanarak yapılmış. Müze olarak ziyaret edilebiliyor. O dönemlere ait orijinal eşyalar da bulunuyor. Cumhuriyet coşkusunu yaşamaya Samsun’dan başlamak iyi bir fikir. Bandırma Vapuru'nu dilersen sanal turla da ziyaret edebilirsin.

Amasya Saraydüzü Kışla BinasıAmasya Saraydüzü Kışla Binası

Atatürk’ün Mili Mücadele’nin ilk yıllarında Amasya’ya geldiğinde kullandığı ve Amasya Bildirgesi’nin yazıldığı Saraydüzü Kışla Binası, dönemi yansıtan eserleriyle beraber müzeye çevrilmiş. Atatürk ve arkadaşlarının kullandığı eşyalar, aslına uygun canlandırmalarla o günlerin ruhu yaşatılmaya çalışılmış. Yeşilırmak Nehri kenarında Amasya’ya özgü yalı evinde Atatürk’ün burada kaldığı 12 gün boyunca süregelen olaylar da belgeleriyle yer alıyor. Bu dönemin ruhunu çok iyi hissedebileceğin bu müzeye giriş ücretsiz. Müzeyi dilersen sanal turla da gezebilirsin.

Erzurum Kongre ve Milli Mücadele MüzesiErzurum Kongre ve Milli Mücadele Müzesi

Eski bir yatılı kız okulu olan bu bina, Erzurum Kongresi’ne ev sahipliği yapmış, bugün ise müze olarak ziyaret edilebiliyor. Önemli anlara tanıklık etmiş binaya girdiğin andan itibaren milli mücadelenin ruhunu hissedebilirsin. Eski Erzurum evleri, Çifte Minareli Medrese, Üç Kümbetler, Ulu Cami ve Palandöken Kayak Merkezi’ni de görmelisin. Dilersen sanal turla ziyaret edebilirsin.

Sivas Kongre Binası ve Etnografta MüzesiSivas Kongre Binası ve Etnografta Müzesi

Atatürk ve silah arkadaşlarına 3,5 ay süreyle hizmet veren bu bina günümüzde müzeye dönüştürülmüş. Bir dönem lise binası olarak kullanılmış. Yöreye ait eserler, canlandırmalar, fotoğraflar eşliğinde zamana yolculuk yapmak farklı bir duygu hissetiriyor.

Ankara Eski Meclis BinasıAnkara Eski Meclis Binası

Ankara Ulus’taki eski meclis binasına ilk gidişimde çok etkilenmiştim. Farklı bir havası var ama her şeyden öte milli mücadelenin nasıl zor şartlarda, çetin tartışmalar altında verildiğini daha iyi anlıyorsun. Cumhuriyet bu binadaki küçücük sıralarda, hararetli tartışmalar sonrasında 29 Ekim’de ilan edilmiş ve tüm yurtta coşkuyla karşılanmıştı.

Afyon Kocatepe AnıtıAfyon Kocatepe Anıtı

Atatürk ve silah arkadaşlarının 26 Ağustos sabahı Büyük Taarruz’a başladığı Afyon ve bölgesine hakim tepe nokta bağımsızlığımızın da kilit bölgelerinden. Bu tepeye Atatürk’ün dev bir heykeli dikilmiş. 4 ton ağırlığındaki bronz heykelin yüksekliği 7,5 metre.

AnıtkabirAnıtkabir

Bu kadar önemli rotalardan sonra Cumhuriyet yolculuğumuzu nerede kapatacağımızı düşünmene gerek yok sanırım. Ulu önderimiz Atatürk’e vefa borcumuzu ödemek, onu anmak, saygı duruşunda bulunmak ona bir Fatiha okumak için yolumuz tabi ki Anıtkabir’e düşmeli.

 

 

Tuğba Hacıbayramoğlu
2235 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.