Çölün ortasında yükselen ve her geçen gün adını daha sık duymaya başladığımız bu şehirler dev gökdelenleri, geniş caddeleri ve alışveriş merkezleri ile ziyaretçilerinin başını döndürüyor.

Dünyanın zirvesinde Dubai

Dünyanın en yüksek binası Burj Khalifa, dünyanın ilk 7 yıldızlı oteli Burj Al Arab, dünyanın en büyük yapay adaları, devasa alışveriş merkezleri, dünyanın en pahalı evleri ve cadderinde dolaşan dünyanın en pahalı arabalarıyla Dubai her geçen gün yeni bir rekora imza atan bir mucizeler kenti. Bundan 20 yıl kadar önce Dubai'nin bu denli baş döndürücü bir hızla gelişerek bu noktaya geleceğini kimse tahmin edemezdi. Bugün ise Dubai artık her şeyin mümkün olduğu bir yer. Şehrin gökyüzüne uzanan gökdelenlerinde aklınıza gelebilecek tüm lüks ve ihtişamın daha fazlası var. İster arazi araçlarıyla çölde safari yapın ister develerde gezin veya körfeze açılan kumsallarda denize girip güneşlenin. Hatta dışarısı sıcaktan yanıp kavrulurken yapay pistlerde buz pateni ve kayak yapmak veya suyun altına inerek maviliklere dalmak da mümkün. Yani Dubai'de her şey mümkün. Şehrin yaşadığı değişimi ve tarihsel olarak geçirdiği süreçleri Dubai Müzesi'nde de detaylı olarak görebilirsiniz. Burada sadece Araplar yaşamıyor. Neredeyse dünyanın her yerinden gelen insanlarla dolup taşan şehirde hiç yabancılık çekmiyorsunuz. Dubai aynı zamanda bir alışveriş cenneti. Özellikle ucuz elektonik ürünler bulabileceğiniz alışveriş merkezleriyle ünlü kentten alışveriş yapmadan, sonsuz gibi görünen kumsalların keyfini çıkarmadan ve şehrin hemen yanında uzayıp giden çölleri keşfetmeden dönmeyin. Kışın yaz tatili yapmak için de ideal olan Dubai'yi ziyaret etmek için turist vizesi almak çok kolay. Her köşesinde yeni bir rekoru barındıran bu şehri görmek için İstanbul'dan, Ankara'dan ve dünyanın her yerinden en uygun seferleri karşılaştırın.

Petrolün yarattığı kent Abu Dabi (Abu Dhabi)

Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi (Abu Dhabi), Dubai kadar ünlü ve popüler olmasa da en az onun kadar baş döndürücü bir hızla büyümeye devam ediyor. Petrolün bulunmasından önce kendi halinde bir Basra Körfezi şehri olan Abu Dabi, petrolün yarattığı yeni iş kolları ve gelirleriyle kısa sürede dünyanın en zengin ve gelişmiş şehirlerinden biri haline geldi. Ülkenin yönetim ve finans merkezi olan Abu Dabi, büyük bir ada üzerine kurulmuş ve karaya 3 köprü ile bağlanıyor. Şehrin hızla gelişmesi ise dördüncü ve beşinci köprülerin yapımını hızlandırmış. Çöl ikliminin hakim olduğu kentte yılın her dönemi hava sıcak. Kasım ayından Şubat ayının sonlarına kadar olan dönemde ise biraz daha serinliyor. Şehrin en ünlü yapıları ise beyaz taşlarla inşa edilen ve dünyanın en büyük üç camisinden biri olarak gösterilen Şeyh Zayed Camii, günümüzde festival ve çeşitli kültürel etkinliklere ev sahipliği yapan El Hosn Kasrı, emirliğin en büyük otel ve konferans merkezlerinden olan ve özellikle gece aydınlatmasıyla ünlü Emirates Palace olarak sayılabilir. Özellikle çocuklarla birlikte seyahat eden aileler için de Abu Dabi tam bir tatil cenneti. Dünyanın en hızlı eğlence trenlerine binebileceğiniz Ferrari Dünyası ve nesli tükenmekte olan hayvanlar da dahil birçok canlıyı görebileceğiniz Al Ain Hayvanat Bahçesi bu konuda iyi birer alternatif. Abu Dabi'yi doyasıya gezmek için 3 veya 4 gün ideal bir süre. Bu arada şehirde kalabileceğiniz en uygun Abu Dabi otel seçeneklerine de mutlaka göz atın.

Çölde yükselen şehirler

Orta Doğu'nun incisi Beyrut

Gelişmiş ekonomisi, doğal, tarihi, kültürel zenginlikleri ve hareketli şehir yaşamıyla uzun yıllar 'Orta Doğu'nun Paris'i' olarak anılan Beyrut, 1970'lerin ortalarına dek bölgenin parlayan yıldızlarından biriydi. Sonraki yıllarda yaşanan iç savaş ve beraberinde gelen olaylarla büyük bir harabeye dönüşen şehir 1990'ların başından itibaren tekrardan toparlanmaya başlasa da halen eski günlerine kavuşabilmiş değil. Ancak bu durum yine de Beyrut'un Orta Doğu'nun ve bölgenin en ilgi çekici ve canlı şehirleirnden biri olmasına engel değil. Tipik Akdeniz ikliminin hakim olduğu kenti ziyaret etmek için en uygun dönem ilbahar ve sonbahar ayları. Bununla birlikte özellikle gece hayatını sevenler için yaz aylarında da şehrin son derece canlı ve hareketli olduğunu hatırlatalım. Farklı kültürlerin buluşma noktası Beyrut'un tarihi sokakları ve yapıları da bu kültürel zenginliğin izlerini yansıtıyor. Şehrin ve ülkenin tarihsel gelişimi ile geçirdiği aşamaları keşfedebileceğiniz Beyrut Ulusal Müzesi, önemli bir Hristiyan nüfusa da sahip kentin en önemli ibadet merkezlerinden olan Aziz George Katedrali, mavi kubbesi ve heybetli yapısıyla ilgi çeken Muhammed El-Emin Camisi bu yerlerin başında geliyor. Şehrin zengin tarihini ve kültürünü keşfedebileceğiniz kültürel turlar da düzenleniyor. Beyrut aynı zamanda başta humus olmak üzere lezzetli meze ve yemekleriyle de ünlü bir yer. Şehirde tadına bakabileceğiniz bu lezzetlere doğru iştah açıcı bir yolculuk için Beyrut'da ne yenir ne içilir galerimiz sizi bekliyor.

Çölde yükselen şehirler

Zenginliğin başkenti Doha

Suudi Arabistan ile Basra Körfezi arasında küçük bir yarımada üzerine kurulan Katar'ın başkenti Doha, gökyüzüne uzanan gökdelenleri ve yine petrolün getirdiği zenginliği ile kısa sürede zirveye tırmanan şehirler arasında. Doha'nın kavurucu sıcağında gezip çevreyi keşfetmekse hiç kolay değil. Bu nedenle ziyaret için en uygun dönem sıcaklıkların bir nebze olsun azaldığı Ekim ve Mart ayları arasında. Şehre ve ülkeye düzenlenen turlar da genelde bu dönemde yoğunlaşıyor. Katar çok küçük bir ülke ve 2 milyondan biraz fazla nüfusuyla dünyadaki büyük kentlerin çoğundan daha az insanı barındırıyor. Tüm bunlara zengin petrol yatakları ve buna bağlı olarak gelişen ekonomi de eklenince Katar, kişi başına düşen geliriyle dünyanın en zengin ülkesi unvanını da taşıyor. Katar'a yapılan ziyaretler genellikle iş amaçlı olsa da burası tıpkı Dubai ve Abu Dabi gibi kışın yaz tatili yapmak için de ideal. Şehirde gezilecek yerlerin sayısı fazla olmasa da birkaç günlük tatil için yeterli. Bu yerlerin başında ise ülkenin en önemli kültürel eserlerini barındıran Doha İslam Eserleri Müzesi, Arap Modern Sanatlar Müzesi Mathaf ve İtalyan kentlerini anımsatan mimarisi ile dikkat çeken Villaggio Alışveriş Merkezi geliyor. Şehirde çölde develerle gezmek veya çöl safari yapmak da alternatifler arasında. Katar'ın yükselen başkentini görmek için en uygun Doha uçak bileti sayfamıza göz atın veya İstanbul'dan Doha'ya seferleri karşılaştırın.

Çölde yükselen şehirler

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.