Çocuklarla kolay seyahat

betulsungurlu

Bayram tatiline sayılı günler kaldı. Tatile çıkmak her durumda harika ama çocukları ile seyahat edecekler için biraz heyecanlı bir süreç! Eğer siz de tatile çocuklarınızla birlikte gitmeyi düşünüyorsanız aşağıdaki konulara dikkat ederek daha rahat bir tatil geçirebilirsiniz.


  1. Plan, Plan, Plan

Çocuklarla rahat bir tatil yapabilmek için hemen hemen herşeyin önceden planlanması gerekir. Uçak kalkış-varış saatleri; havaalanına, otele ya da konaklanacak yere nasıl gidileceği; otel seçimi ve dönüş gibi konular çocuklar da dikkate alınarak detaylı planlanırsa ailedeki herkes tatilden yorgun argın değil neşeyle dönme imkanına kavuşur. Elbette bu kural sadece uçak yolculukları için değil her türlü ulaşım türü için geçerli!

  1. Doğru ulaşım aracı

Kısa mesafeli yolculuklarda özel araçla seyahat, özellikle 3 kişiden kalabalık aileler için hem rahat hem de ekonomiktir. Mola zamanları da çocuklara göre ayarlanabilir. Ancak uzak mesafelere araba ile yolculuk, çocuklarla -üstelik bebeğiniz de varsa- oldukça zor geçebilir. Zira çocukları uzunca bir süre sakin tutmak çok kolay değildir. Bu sebeple uzak mesafeli yolculuklar için uçak yolculuğu, erken rezervasyon ile ekonomik seyahat imkanı yanında konfor da sağlar.

  1. Online check-in

Çocuklarla seyahat edeceklerin küçük işleri bile seyahate çıkmadan önce yapması iyi olur. Örneğin uçakla seyahat edecekler çocuklu yolcuların, havayollarının online check-in servislerini evden çıkmadan önce kullanması faydalıdır. Böylece havaalanında sadece bagaj teslim işlemi kalır.

  1. Bagaj: Mümkün olduğunca az!

Çocuk ya da bebekle yolculuk edip tek bavulla seyahate çıkmak neredeyse imkansızdır. Bu sebeple özellikle havayolları ile seyahat edeceklerin bagaj kısıtlamalarına göre kendisini ayarlaması gerekir. Ücretiz bagaj hakkı, fazla bagaj ve kabin bagajı haklarını öğrenerek hazırlık yapmak ekstra ücret ödenmesini engeller. THY iç hat uçuşlarında Business Class yolcularının kişi başı 30kg ; Ekonomi Class yolcularının 20 kg; Promosyon Bilet sahiplerinin ise 15 kg’a kadar ücretsiz bagaj hakkı bulunur. Yanlarında bebekle seyahat eden yolculara ise ilave 10 kg ücretsiz bagaj hakkı verilir. Bu miktarları aşan bagajlar ağırlığına göre ekstra ücrete tabidir.

  1. Sağlık ve güvenlik önce gelir!

Seyahat öncesi çocuklar için küçük bir ilkyardım kiti hazırlamak oldukça önemlidir. Bu kit, çocukların sürekli kullanması gereken ilaçların yanında beklemedik rahatsızlıklar düşünülerek hazırlanmalıdır. Yaralanma, soğuk algınlığı, ateş ve ağrı gibi durumlara hazırlıklı olmak seyahatte herhangi bir sağlık problemini kısa sürede atlatmanızı sağlar.

THY, Pegasus ya da Onur Air gibi tüm havayollarında geçerli olan kabin bagajında sıvı taşınması ile ilgili düzenlemeye göre sürekli kullanılması gereken ilaçlar sağlık raporu ibrazı ile kabine alınabilir. Diğer ilaçlarınızı ise uçağa telim etttiğiniz bagajınzıa koyabilirsiniz.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
339 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar