• Anasayfa
  • Bilgi
  • Cep telefonunuzu satarken dikkat edilmesi gerekenler

Cep telefonunuzu satarken dikkat edilmesi gerekenler

tugbahacibayramoglu

Cep telefonunuzu satıp değiştirmeyi düşünüyorsanız içerisindeki bilgileri silmeyi unutmayın. Telefonunuzun içindeki mesajlar, fotoğraflar vs. birilerinin eline geçebilir ve size hoş olmayan sonuçlar doğurabilir…

Bunun için telefonunuza satışa çıkartmadan önce içerisindeki bilgileri bilgisayarınıza yüklemenizi tavsiye ederiz. Yedekleme yapabiliyorsanız yedekleyin ya da Dropbox’a yükleme yapın. Farkına varmadan sosyal ağ ya da bankacılık hesaplarınızın şifreleri başkasının eline geçmiş olabilir. Size ait özel fotoğraflar başkaları tarafından kullanılabilir.

İçindekiler

Telefonunuzu yedeklemeyi unutmayın

Telefonunuzu yedekleme yaptıktan sonra sıfırlayıp satışa sunabilirsiniz. Satışa sunduğunuzda akıllı telefonlarda fiyatların çok düştüğünü hemen belirtelim. Binlerce lira vererek satın aldığınız bir telefon yeni modellerin çıkmasının ardından hemen düşük fiyatlı hale geliyor. Örneğin yaklaşık 2.000 TL’ye satılan iPhone 4’ün ikinci eli bugün 400 TL’ye kadar düşmüş durumda. Samsung Galaxy S4’ün fiyatları da ikinci elde 1.000 TL’ye kadar düşüyor.

Nelere dikkat etmelisiniz

Telefonunuzu yeni model için alıp satmak pek de ekonomik bir davranış değil. Yine de son teknolojide ısrar ediyorsanız aşağıdaki şıklara dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Cep telefonunuzun kutusunu ve garanti belgesini saklayın

Telefonunuzu satmadan önce mutlaka sıfırlayın

Cep telefonunun şarj aleti varsa kulaklık gibi malzemeleriyle birlikte satmanız avantajlı olacaktır.

Rehberinizi mutlaka yedekleyin ya da bir yere numaraları not edin.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN