• Anasayfa
  • Bilgi
  • Cep telefonunuza gelen 'hediye kazandınız' mesajlarına dikkat

Cep telefonunuza gelen 'hediye kazandınız' mesajlarına dikkat

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
28 Mart 2013
I
1 dk
I
227
I
Güncellenme: 25 Mayıs 2022

GSM operatörleri, ‘kredi kartınızla yaptığınız ödemelerden 200 TL kazandınız’ ya da ‘200 TL değerinde konuşma-kontör kazandınız”, ‘kol saati, taraftar forması kazandığınız’ şeklinde gelen mesajlara inanmaları konusunda müşterilerini uyardı. Söz konusu mesajlardan sonra yapılan aramalar ya da atılan mesajlar sonrası dolandırıcı firmaların tuzağına düşüyorsunuz ve kredi kartı bilgilerinizi ele geçirerek sizden para çekebiliyorlar.

İçindekiler

Benim de başıma geldi

Bana da geçtiğimiz hafta ‘taraftar forması kazandınız’ şeklinde bir mesaj geldi. Mesaj gelen numarayı aradığımda bir şekilde sizden farklı yalan ve bahanelerde kredi kartı numaranızı istiyor. Boş bulunup verdim ancak bir yandan şüphelendim ve bankayı arayarak kartımı kapattım. Polise şikayette bulundum. GSM firmamı aradım. Onlar da bu tip mesajlar ve aramaların kendileriyle ilgisi olmadığını söylediler.

Aramalar genellikle şu şekilde oluyor:

Kredi kartınızla yaptığınız ödemeler 200 TL kazandınız. Tutarı tanımlamak için 1’e basın.

Tebrikler değerli müşterimiz 4 büyük takıımın taraftar formasından birini hediye olarak kazandınız. Hediye formanızı almak için hemen...nolu numarayı arayın:

Tebrikler değerli müşterimiz ücretsiz kol saati kazandınız. Saatinizi almak için hemen ... nolu numarayı arayın:

Bu tip mesajlardan sonra sizi arayıp kredi kartı numaranızı kontrol edelim diyorlar. ‘İlk dört rakamını söylemenize gerek yok’ diyorlar. Ancak zaten bankaların numaraları sabit olduğu için bu bir şaşırtmaca taktiği oluyor. Bazen uykulu ya da yorgun olabiliyorsunuz, boşta bulunabiliyorsunuz. Bu yüzden bu tip mesajlara ve aramalara itibar etmeyin. Ayrıca kredi kartı numaranızı verirseniz de mutlaka bankanızı arayarak iptal ettirin.

GSM firmaları: İtibar etmeyin

Gelen şikayetler üzerine gsm operatörleri “Cep telefonu kullanıcıları bu tür aramalara itimat etmeyin. Operatör gibi arayıp kontör, saat vs. kazandınız diye aranan kişilere karşı dikkat ediniz. Bizim böyle bir uygulamamız yok. Kesinlikle bu tarz aramalara inanmayın ve kimse ile özel bilgilerinizi paylaşmayın” uyarısında bulundu.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1545 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Türkiye'nin EN güzel 10 karavan kampı
Bengi Sarihan
Bengi Sarihan
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9942390
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar