Boşanmak isteyene 'Aile Danışmanı' hizmeti

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Boşanmak isteyene Aile danışmanı hizmeti Yılda 120 bin civarında boşanma sayısındaki artışı engellemek isteyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı “aile danışmanı” dönemi başlatma kararı aldı. Buna göre boşanmaya karar veren çiftlere “Bir kez de aile danışmanına sor” denilecek ve Aile Mahkemeleri çiftleri boşamadan önce 4 seansla toplam 360 dakika danışmanlık hizmeti sağlayacak.

4 seanstan 360 dakika

Yine mahkemeler boşanma kararı vermeden önce Aile danışmanlarının hazırlayacağı rapora göre karar verebilecek. Sabah gazetesinde yer alan habere göre 81 ildeki Sağlık Hizmeti Merkezlerinde bir aile danışmanı mutlaka bu iş için görevlendirilecek. Çiftlere en az 4 seans ve her seans 90 dakika olmak üzere toplam 360 dakikalık destek verilmesi planlanıyor. Kişiler, kendi istekleriyle de bu destekten yararlanabilecek.

Yılda yaklaşık 120 bin kişi boşanıyor

Enuygun.com’dan genelde finansal ya da gündelik hayata yönelik yeni uygulamaları aktarıyoruz. Sizleri bu tip konularda bilgilendirmeye çalışıyoruz. Ancak böyle bir uygulamayı görünce paylaşmak istedim. Çünkü Aile Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de yılda ortalama 120 bin boşanma gerçekleşiyor. Ve boşananların yaklaşık %20’si eski eşiyle yeniden evleniyor. İşte bu uygulamayla bunun önüne geçilmesi planlanıyor. Geçen yıl pilot bölge olarak seçilen yerlerde aile ombudsmanlığı uygulaması başlatmıştı.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar