Borcum varlık yönetim şirketine devredildi, ne yapmalıyım?


mugekanbay
Müge Kanbay
11 Aralık 2019 | 2695

Varlık yönetim şirketleri; bankalar, özel finans kurumları ve diğer mali kurumların tahsili gecikmiş alacaklarının satın alınması, yeniden yapılandırılarak tahsil edilmesi amacına yönelik faaliyet gösteren şirketlerdir.

Varlık yönetim şirketleri bizlerin hayatına takibe düşen kredi kartı borçlarımız ve kredilerimiz ile girdi. Varlık yönetim şirketleri, bankaların geri dönmeyen veya batık kredilerini iskonto karşılığında satın alıp orta vadede müşterilere ulaşıp tahsil ediyorlar, şu an bu konuda hizmet veren 8 varlık yönetim şirketi var. Bu şirketlerin listesine BDDK’nın sitesinden ulaşabilirsiniz.

Peki onlar bize nasıl ulaşıyorlar?

Bankaların alacaklısı olduğu portföyü inceledikten sonra, varlık yönetim şirketleri için bir ihale süreci başlar. Bu ihalenin gidişatını, söz konusu şirketlerin, tahsilat kabiliyetleri ve müşteriye ulaşma yani takip yetenekleri belirler. İhaleyi kazanan şirket, kredi borçlarını üzerine devralır, ve bunların tahsilatı için çalışmaya başlar. İşte bu aşamada eğer borcunuz devredildiyse telefonunuz çalabilir.

Tedbirli davranın!

Bu tür bir şirket size ulaştığında, herhangi bir bankaya olan borcunuzu devraldıklarını ve ödeme seçeneklerini görüşmek istediklerini bildiricektir. Bu görüşmeyi başlatmadan önce, banka ile olan sözleşmenizin bir örneğini size iletmelerini isteyin; olası bir dolandırıcılık ihtimalini böylece eleyebilirsiniz.

Üzerinden yıllar geçmiş borcumu ödemeli miyim?

5 sene içinde (kara liste kaydının silinme süresi) bankalarla olan ilişkinizi düzeltmek ve bir gün mutlaka ödemek zorunda kalacağınız borcu varlık yönetim şirketleri sayesinde bankadan daha esnek pazarlık şartları ile zorlayarak indirimli ödeme imkanı bulursunuz. Bu da bir borçtan kurtulmanızı ve gerektiğinde yine ihtiyaç kredisi kullanmanızı sağlar.

Yani borçlarınız Varlık Yönetim Şirketine devredildiğinde korkmayın – borcunuzu ödemek iyidir, bankaya göre daha uygun koşullarla ödemek daha iyidir.

mugekanbay
Müge Kanbay
167 Yazı
İçerik editörü. Marmara İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.
Yorumlar (3)