Türk havayolu şirketi Borajet'i ABD'de de iş yapan bir başka Türk şirketi SBK Holding satın aldı. 10 gündür satın alma konusunda görüşmeler yapan iki firmanın anlaştığı açıklandı. Satın alma görüşmelerinin son 10 günde hız kazandığı ve tarafların dün hisse devrine ilişkin el sıkıştıkları öğrenildi.

ABD'de iş yapan Türk şirketi

Karslı iş adamı Sezgin Baran Korkmaz'ın sahip olduğu SBK Holding, son yıllarda ABD'nin Los Angales ve Utah şehirlerinde de faaliyet gösteriyor. SBK Holding'in bu satış için 260 milyon dolar ödeyeceği öğrenildi. Bünyesinde 12 yolcu uçağı bir tane de iş jeti bulunan Borajet, İstanbul Airshow Fuarı'nda yaptığı 30 uçaklık anlaşma ve Fenerbahçe ile yaptığı sponsorluk anlaşmasıyla gündeme gelmişti.

 

3. Havalimanı etkisi

ABD'de faaliyet gösteren Türk menşeli bir şirketle anlaşma yapılmış olması ABD'nin 3. Havalimanı'nda yer edinmek istemesi olarak yorumlandı. Satış işlemiyle ilgili ilk görüşmelerin Eylül ayında New Yok'ta yapılan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katıldığı BM Genel Kurul toplantıları sırasında başladığı öğrenildi. İş adamı Yalçın Ayaslı'ya ait Borajet'in yüzde 100 hissesini satın alan SBK Holding, ABD merkezli Washakie Renewable Energy ve Noil Energy Group'un Türkiye'deki ortağı.

Borajet ABD ortaklı Türk firması SBK Holding'e satıldı

Tuğba Hacıbayramoğlu
2311 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.