Bireysel kredi için başvuru nasıl yapılır?

cemdisbudak
Cem Dişbudak
28 Nisan 2014
I
2 dk
I
63
I
Güncellenme: 11 Aralık 2019
İçindekiler

Kredi çekmek hemen hemen herkesin borç ödeme, konut ya da araba alma, tatil ve eğitim gibi ihtiyaçlarını karşılamak için başvurduğu bir yöntem. Eğer zamanlama doğruysa, karşılaştırarak kredi aranmışsa ve krediyi geri ödeme gücü dikkate alınmışsa kesinlikle kredi kullanmak sizin için faydalı olacaktır. Peki bireysel kredilerde başvuru nasıl yapılır?

Öncelikle kredi başvurusu yapmanın birden fazla yolu var; bankalara giderek, karşılaştırma siteleri aracılığıyla ve mobil telefonlardan SMS atarak kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Tüm başvuru sistemlerinde sizden ilk istenecek şey, TC kimlik numaranız. Bu numara sayesinde ilk olarak sizin KKB denilen kredi notunuz sorgulanıyor. Kredi notu sizin daha önce kullandığınız kredileri geri ödeme alışkanlığınız gibi kriterler göze alarak belirlenen bir puan. Bu puana göre banka size kredi kullandırıp kullandırmama kararı alıyor.

 

Banka

Bankalara gidilerek yapılan başvurularda yanınızda nüfus cüzdanınız ve eğer bir yerde çalışıyorsanız maaş bordronuzu götürmeniz gerekiyor, bankada bulunan bireysel krediler görevlisi ile görüşerek kredi başvurusu yapabilirsiniz. Neden kredi çektiğinizi, ne kadar istediğinizi ve kaç ayda borcunuzu ödemeyi planladığınızı soracaklardır, geri ödeme gücünüzü dikkate alarak çekeceğiniz kredi miktarı ve geri ödemeyi planlamayı unutmayın.

Online Başvuru

Online başvuruların bankaya gidilerek yapılan başvurulara oranla çok sayıda avantajı var. Öncelikli olarak zamandan kazanıyorsunuz. Özellikle karşılaştırma siteleri ile bireysel kredi başvurusu yapmayı planlıyorsanız; tek yapmanız gereken sorgulama ekranına istediğiniz rakamı ve ödemeyi planladığınız vadeyi yazmanız. Sonrasında tek tıkla tüm bankaların kredi faiz oranlarını, aylık geri ödeme rakamlarını, dosya masrafı olup olmadığını öğrenebiliyorsunuz. Sizin için en uygun bankayı seçip başvuru yolluyorsunuz ve başvuru yaptığınız banka sizi telefonla arayarak yönlendirme yapıyor. Bu yöntemle zamandan olduğu gibi faiz oranlarını da karşılaştırdığınız için paradan da tasarruf etmiş oluyorsunuz.

SMS

Bankaların son zamanlarda yaygın olarak kullanmaya başladığı bir diğer yöntem ise bir cep telefonu numarasına TC kimlik numaranızı SMS olarak göndermeniz ile başlıyor. Sizin KKB puanınıza bakılıyor ve size bir kredi çekme limiti belirleniyor. Siz de kullanmak istediğiniz zaman kullanacağınız kadar kredi için bankaya uğruyorsunuz. Sizden yine maaş bordrosu veya kefil imzası gibi ek belgeler istenebiliyor. Bu yöntemde dikkat etmeniz gereken ise TC kimlik numaranızı gönderdiğiniz numaranın gerçekten bankaya ait olup olmadığıdır.


cemdisbudak
Cem Dişbudak
82 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar