BES stopaj iadeleri için son gün 29 Ağustos 2013

betulsungurlu

Bireysel Emeklilik Sistemi’nden erken ayrılıp anaparaları üzerinden stopaj ödeyenler, ödedikleri bu kesintinin önemli bir kısmını geri alabiliyor. Zira yapılan yeni düzenleme sonrası stopaj kesintileri artık anapara üzerinden değil, diğer yatırım araçlarında olduğu gibi getiriden alınacak.

Bir kısım eski BES katılımcısı iadesini çoktan aldı. Henüz işlemlerini yaptırmamış hak sahipleri içinse son başvuru tarihinin 29 Ağustos 2013 olduğunu hatırlatalım!

İçindekiler

2007 öncesi ayrılanlar iade alamıyor

Bireysel Emeklilik sisteminden 2007 yılı öncesinde ayrılanlar zamanaşımı nedeniyle bu iadeyi alamıyorlar. 2007 yılı sonrası sistemden ayrılanların ise öncelikle ayrıldıkları bireysel emeklilik şirketine müracaat edip bir belge almaları gerekiyor. Bu belge ile de Büyük Mükellefler Vergi Daireleri’ne dilekçe ile başvurmaları gerekiyor.

Vergi borcunuz varsa mahsup yapılıyor

Vergi dairesi katılımcıdan belge haricinde bir de hesap numarası istiyor. Ödemeler doğrudan bu hesaba yapılıyor. Hesap sahibinin başvuru sahibi (hak sahibi) ile aynı kişi olması gerekiyor. Bireysel emeklikten ayrılmış ve iade talebe eden kişinin ayrıca diğer vergi borçları sorgulanıyor. Eğer bir başka vergi borcu varsa önce o kapatılıyor ardından kalan tutar hesaba ödeniyor. Konuyla ilgili ayrıntılara BES'ten ayrılanların vergi iadesi ödemeleri başlıyor başlıklı yazımızdan da ulaşabilirsiniz.

300 bine yakın başvuru yapıldı, 500 bine ulaşması bekleniyor

Vergi dairesi yetkilileri, prosedürler nedeniyle iadenin hemen alınamadığına işlemlerin biraz uzun sürebileceğine dikkat çekiyorlar. Şu ana kadar 300 bin kişinin başvuruda bulunduğu, bu rakamın 29 Ağustos 2013’e kadar 500 bine çıkacağı tahmin ediliyor.


betulsungurlu
Betül Sungurlu
129 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN