Kurban Bayramında yurtdışına çıkmayı adet edinenlerdenseniz elinizi çabuk tutmalısınız. Bayram planları yapıldı, turlar, uçak biletleri ayarlandı bile! En azından erken rezervasyon yapma şansınızın hala olduğu bir yerlerde keyifli bir tatil geçirebilmeniz için size bir kaç alternatif yol önerisi sunabiliriz.

Özellikle doğa ve fotoğraf tutkunlarını ayaklandıracak türden bir önerimiz var!

Curonian Spit, Litvanya

98 km uzunluğunda 0,4-4 km genişliğindeki bu uzun kumul yarımadanın tarihi prehistoryaya kadar dayanıyor. Şu anki halini de bu dönemlerden bu yana tehdidi altında olduğu doğa güçlerinden yani rüzgar ve dalgalarla kazanmış. Doğayla mücadelesinde insan elinin de katkısı var elbette, ağaçlandırma çalışmaları, erozyona karşı direnmesinde etkili olmuş.

Ruhunuzu besleyecek bu mükemmel adada bir nevi harikalar diyarında hissedeceksiniz. Kendi harikalar diyarınızı bulmak ve dinlenmek için tek yapmanız gereken, Lİtvanya'ya bir uçak bileti edinip Baltık Denizi kıyısındaki Litvanya'nın tek limanı Klaipėda'dan bir feribotla Curonian Spit'e ulaşmak olacak!

Tuğba Hacıbayramoğlu
2335 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.