Bankalar yüzde 20'nin üzerindeki faiz ve ücret artışını bildirecek


Tuğba Hacıbayramoğlu
| 1 Dakikalık Okuma| 11 |Güncellenme : 9 Aralık 2019

Bankalar artık müşterilerinden aldıkları faiz ve ücretlerde yıllık yüzde 20'nin üzerinde artış olursa bunu müşteriye bildirip yazılı onay almak zorunda kalacaklar.

Milliyet'in haberine göre BDDK’nın onay verdiği sözleşmeler tebliği bankalara, yıllık yüzde 20 gibi büyük bir artış imkanını tanırken, aynı zamanda bu oranın altındaki artışlardan da müşteriyi haberdar etmeme olanağı da tanıyor. Şu andaki uygulamalarda bankalar, hangi oranda olursa olsun mevduat sahiplerinden onay almadan faiz ve ücret kesiyorlar.

1 Eylül'de yürürlüğe girecek

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK)nın onayladığı bu yeni uygulama 1 Eylül'den itibaren yürürlüğe girecek. Bankalar müşterilerinden aldığı hizmet bedelleri ise şöyle:

Mevduat ve katılım fonu hesapları; Türk Lirası veya yabancı para üzerinden açılan vadeli ve vadesiz tasarruf mevduat hesapları, ihbarlı hesaplar, müşterek hesaplar, kredili mevduat hesabı, banka ve kredi kartı işlemleri, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi, konut kredisi ve diğer bireysel nitelikteki kredi işlemleri, nakdi ve kaydi ödeme ve fon transferi işlemleri, muhabir bankacılık veya çek hesaplarının kullanılması dahil her türlü ödeme ve tahsilat işlemleri, çekle işleyen hesaplarla ilgili tüm işlemler, çek tahsilatı, havaleler, EFT, otomatik havale ve otomatik ödeme, kambiyo senetlerinin tahsiline ilişkin işlemler, kiralık kasa, altın, kıymetli maden veya sermaye piyasası araçlarının saklanması, para piyasası araçlarının alım ve satımı; kıymetli maden ve taşların alımı, satımı, emanete alınması işlemleri, altın depo hesapları.

 

Tuğba Hacıbayramoğlu
2314 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.