Banka borcunu yapılandırarak ödemenin avantajları nelerdir?

cemdisbudak

Kredi çekmek hepimizin ihtiyaç zamanlarında başvurduğu bir yöntem. Krediyi çekerken o anki durumunuza göre hesapladığınızdan dolayı ileride karşılaşacağınız durumların banka ödemelerini aksatmamıza neden olabileceğini tahmin edemiyoruz. Tam bu noktada oluşan banka borcunu yapılandırarak ödeme şansı imdadımıza yetişiyor.

Öncelikli olarak bilmeniz gereken; borç yapılandırma işlemleri bankaların kredi politikasına göre belirleniyor. Yapılandırma işlemleri bankadan bankaya, hatta şubeden şubeye bile değişiklik gösterebiliyor. Banka sizin kredi ödeme alışkanlıklarınız ve yeni ödeme gücünüze göre yapılandırma işlemi yapıp yapmama kararı alabilir.

Bir bankadan aylık taksitleri 2000 olan bir konut kredisi çektiniz, krediyi aldığınız sırada hem eşiniz hem de siz çalışıyordunuz ve ödemelerinizi düzenli olarak yapabiliyordunuz. Sonra çalışanlardan birisi işi bırakmak zorunda kaldı. Ödemelerin aksayacağını düşünüyorsunuz ve elbette bankanın ailevi meselelerinizle ilgilenmeyeceği aşikar. Yapmanız gereken ilk iş borç yapılandırma başvurusu yapmak ve vadeyi uzatarak, aylık ödeme rakamlarını azaltarak borcunuzu yapılandırmaya gitmek olmalı. Düzenli bir gelir kazanıyorsanız, 12x2000 olarak ödeyeceğiniz banka borcunu yaklaşık 24x1000 olarak ödemek ekonomik olarak sizi rahatlatacaktır. Yaklaşık dedim çünkü genelde yapacağınız ödemeye bankalar yeniden yapılandırma ücreti adı altında belli bir oranda ücret de ekliyor. 

Yeniden yapılandırma ücretine rağmen eğer borcu bu haliyle ödemeyeceğinizi düşünüyorsanız bu şansınızı kullanmalısınız. Borcu yapılandırarak ödemek öncelikle sizi olası gecikmelerden korur böylece kara listelere girip kredi alabilme gücünüzü kaybetmezsiniz. Aylık kredi miktarı düşeceğinden dolayı yaşamsal ihtiyaçlarınıza daha fazla bütçe ayırabilir hale gelirsiniz. 12 ay içerisinde sıkışa sıkışa ödeyeceğiniz borcu uzun vadeye yayarak daha kolay bir şekilde bitirmiş olursunuz.

Yapılandırma kredisi en çok kullanılan kredi türlerinden birisidir. Farklı bankalara olan kredi veya kredi kartı borçlarınızı da tek bankada toplayarak düzenli bir şekilde ödemek isterseniz de bu yola başvurabilirsiniz. Alacağınız ihtiyaç kredisini bu borçları gözeterek alırsanız, toplu bir ödeme yapıp tek bankayla ödenebilir düzeyde bir borçlanma ile çalışabilirsiniz.

cemdisbudak
Cem Dişbudak
83 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Uzman Yazarlar