Daha çok gezmeyi ve yeni yerler görmeyi kim istemez! Hem de daha az para harcayarak. İyi ama nasıl? İlk anda kulağa olanaksız gibi gelse de günlük alışkanlıklarınızda ve seyahat tercihlerinizde yapacağınız birkaç küçük değişiklik sayesinde daha az harcama yaparak daha fazla yer gezip görebilirsiniz. İyi ama nasıl? Hazırsanız başlayalım.

Alışkanlıklarınızı gözden geçirin

Hepimiz tüm bir yıl beklediğimiz tatilde daha çok yer görmek ve daha fazla eğlenmek isteriz. Bunun için ilk yapmanız gerekense tatil için daha fazla bütçe ayırmaktır. Bunun için öncelikle yıl içinde yaptığınız kira, faturalar ve taksitler gibi sabit harcamaları gözden geçirin ve bunları mümkün olduğunca düşürmeye çalışın. Eğer yurt içinde ve yurt dışında daha fazla yer görmek istiyorsanız bunun için hem tatil öncesinde hem de tatil sırasında yaptığınız harcamaları düşürmeye çalışmak, bu konuda atabileceğiniz ilk ve en önemli adımdır.

Toplu taşımayı kullanın

Gideceğiniz şehirde araç kiralamak veya daha lüks bir otelde kalmak elbette tatilinizin çok daha rahat ve keyifli geçmesini sağlayabilir. Ancak bunun için göze almanız gereken masrafları biraz kısarak ayırdığınız parayı bir sonraki tatiliniz için değerlendirebilirsiniz. Pahalı bir otel veya araç yerine daha uygun fiyatlı seçeneklere göz atın. Böylece tek bir tatil için ayırdığınız bütçe ile belki de yıl içinde iki veya daha fazla tatile çıkabilirsiniz.

Az parayla daha çok yer görmek için 7 harika öneri

Hafta sonlarını değerlendirin

Ekonomik bir tatil yapmak için en iyi fırsatlardan biri de hafta sonlarıdır. Özellikle yaz dönemi gibi yüksek sezonlar dışında çıkacağınız hafta sonu tatilleri için neredeyse şehirde harcayacağınız kadar bir tutar ayırmanız bile yeterli olabilir. Örneğin İstanbul'da Şile, Ağva gibi şehre yakın yerlerde çok uygun fiyatlarla konaklayabileceğiniz tesisler bulabilirsiniz. Buralara ulaşmanın maliyeti de çok yüksek olmadığından uzak rotalara kıyasla toplamda çok daha düşük bir tutar harcayarak tatilinizi tamamlayabilirsiniz.

Az parayla daha çok yer görmek için 7 harika öneri

İş seyahatlerini uzatın

Daha uygun fiyata seyahat etmenin ve farklı yerleri keşfetmenin en iyi yollarından biri de iş seyahatleridir. Eğer yakın zamanda bir iş seyahatine çıkacaksanız gideceğiniz yeri yola çıkmadan önce iyice araştırın. Böylece seyahatiniz süresince toplantılar ve görüşmeler dışında kalan zamanlarda gittiğiniz şehri keşfedebilirsiniz. Bu konuda yapabileceğiniz bir diğer şeyse eğer mümkünse iş seyahatinizin süresini birkaç gün uzatmak. Bu da size işlerinizi tamamladıktan sonra ziyaret ettiğiniz kenti rahatlıkla gezme hatta yakın çevresinde bulunan yerleri görme fırsatı verecektir.

Az parayla daha çok yer görmek için 7 harika öneri

Bloglardan yararlanın

Daha ucuza daha çok gezmenin en kolay yollarından biri de gezginlerin bu konudaki tavsiyelerini dinlemektir. Görmeyi planladığınız yerlere doğru yola çıkmadan önce Google'da küçük bir araştırma yaparak daha önce o yerlere gitmiş gezginlerin deneyim ve tavsiyelerini okuyabilirsiniz. Bu da size daha önce bölgede görmeyi planlamadığınız yerler hakkında da bilgi sahibi olma fırsatı verir. Üstelik bloglarda gideceğiniz yerle ilgili çok sayıda yerel öneri de bulabilir, böylece şehrin en iyi lezzetlerini, alışveriş yapılacak uygun fiyatlı seçenekleri ve kalmak için en iyi ve uygun fiyatlı otelleri kolayca öğrenebilirsiniz. Özellikle son yıllarda en çok kullanılan sosyal ağlar arasında yer alan Instaram'dan veya Foursquare'den de yararlanabilirsiniz.. Buralardan gideceğiniz yerleri aratarak daha önce bölgeyi ziyaret edenlerin çektikleri fottoğraf ve videoları görebilir, seyahat planınızı buna göre şekillendirebilirsiniz.

Az parayla daha çok yer görmek için 7 harika öneri

Yakınlarınızı ziyaret edin

Yıl içinde çok daha ucuza farklı yerler görmek için en iyi seçeneklerden biri de arkadaş ve akraba ziyaretleridir. Böylece konaklama gibi önemli masrafların birçoğuna girmeden seyahatinizi tamamlayabilirsiniz. Üstelik bunu uzakta yaşayan akraba ve arkadaşlarınızı ziyaret etmek için bir fırsat olarak da değerlendirebilirsiniz. Gideceğiniz yerde yaşayan veya daha önce yaşadığını bildiğiniz arkadaşlarınızdan ve yakınlarınızdan şehir hakkında tavsiyeler de alabilirsiniz. Bu öneriler sayesinde kent ve çevresinde çok da turistik olmayan ama mutlaka görmeniz gereken yerleri de öğrenebilirsiniz.

Az parayla daha çok yer görmek için 7 harika öneri

Yaşadığınız şehri keşfedin

Daha az harcayarak daha fazla yer görmek için çok uzağa gitmeye gerek yok. Fazla masraf yapmadan seyahat etmek için belki de en iyi alternatiflerden biri yaşadığımız şehir ve çevresini dolaşmaktır. Yine İstanbul veya Ankara ve İzmir gibi büyük bir şehirde yaşıyorsanız, çok da uzaklaşmadan görebileceğiniz seçeneklerin sayısı neredeyse sonsuz. Örneğin İstanbul'da Şile ve Kilyos gibi plajlar, İzmir'de Karaburun gibi çok da kalabalık olmayan tatil yerleri, Ankara'da ise Kızılcahamam gibi şehre yakın, kaplıca tatili yapabileceğiniz ideal rotalar var.

Az parayla daha çok yer görmek için 7 harika öneri

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.