• Anasayfa
  • Bilgi
  • Aynı gelirle en az metrekareyi İstanbullu satın alıyor

Aynı gelirle en az metrekareyi İstanbullu satın alıyor

tugbahacibayramoglu

Ev fiyatlarının pahalılığından şikayet ediyoruz. Ev satın almak isteyenler de en çok uygun fiyatlı ev bulamamaktan yakınıyor. Yüksek ev fiyatlarında başı ise İstanbul çekiyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in İl Bazında Kişi Başına Gayrisafi Yurt içi Hasıla verisine göre, kişi başına düşen yıllık gelirin en fazla olduğu kent İstanbul. Ancak konut metrekare fiyatlarına göz attığınızda ise İstanbullu yıllık geliriyle bir konutun 8 metrekaresini alabiliyor. Peki diğer şehirdekiler gelirlerine göre ne kadar metrekare satın alabiliyor?

İçindekiler

İstanbul’lu bir yılda 8 metrekare satın alabiliyor

TÜİK’in verilerine göre İstanbullu yıllık geliriyle konutun sadece 8 metrekaresini alabiliyorken, Ankaralı 20 metrekare, Bursalı 15 metrekare, Antalyalı 13 metrekare, İzmirli 10 metrekaresine sahip olabiliyor. Bu istatistik rakamlarına baktığımızda İstanbullu bir kişinin ev sahibi olmak için ya daha küçük bir evle yetinmesi ya da daha çok kazanması gerekiyor. Yine ortalamaya vurursak 100 metrekarelik bir konut satın almak için İstanbullu bir kişinin hiç harcama yapmadan 12,5 yıl çalışması gerekiyor. Ancak istatistikleri göre bu rakam Ankara’da 5 yıla kadar düşüyor. Bu durumda karı koca çalışmak ya da aileden yardım almaktan başka çare kalmıyor.

İstanbul’a yakın şehirlere göz atın

İstanbul’ta oturup ev satın almanın gerçekten zor olduğunu düşünüyorsanız o zaman başka şehirlere de göz atabilirsiniz. Özellikle İstanbul’a yakın kentlerde ya da ilçelerde uygun fiyatlı evler var. Çerkezköy, Vize, Saray, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli gibi şehirlerde ev fiyatları düşük, üstelik buraları sanayi bölgeleri olduğu için evinizi de kolayca ve iyi bir fiyata kiraya verebilirsiniz. Şehir dışında alacağınız ev borcu bittiğinde sizin için iyi bir peşinat kaynağı da olabilir onu satıp İstanbul’da başka bir ev alabilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN