• Anasayfa
  • Bilgi
  • Aylık gelir gider dengesini sağlamak için neleri bilmeliyiz?

Aylık gelir gider dengesini sağlamak için neleri bilmeliyiz?

cemdisbudak
Cem Dişbudak
6 Mart 2014
I
1 dk
I
764
I
Güncellenme: 11 Aralık 2019

Kazanılan gelirin hesaplı kullanılmamasından dolayı gelir düzeyi yüksek olan aileler bile belli ekonomik sıkıntılar yaşayabiliyorlar. Bu noktada gelir gider dengesinin sağlanamaması, ailelerin yaptıkları harcamalar ile kazançlar arasındaki farkların aleyhlerine büyümesine neden oluyor. Aslında çok rahat geçinebilecekken ekonomik sorunlar yaşanıyor. Bu dengeyi sağlamak için bilmeniz gereken ipuçları:

İçindekiler

Gelirleri not edin

Hane halkından çalışanların getirileri, kira getirileri ve diğer kalemlerden sağlanacak gelirleri bir kağıda yazın. Alınması kesin olmayan borçlar, tahmini rakamlara oranla daha fazla somut bilginin olduğu bir gelir listesi hazırlayın. Eğer muhtemel gelirlerle hesap yaparsanız; beklenilen para gelmediğinde sizin için fiyasko olabilir.

Giderleri iyi hesaplayın

Giderlerle ilgili herkesin yaptığı en büyük yanlışlardan birisi küçük giderlerin listelenmemesidir. Önemsiz görünen ücretler birleştiğinde büyük bir bütçe oluşturabilir.

Faturalar, kira giderleri, yol giderleri, günlük yiyecek giderleri gibi tüm kalemleri not alın. İhtiyaç dışı yeni bir şey almak için en uygun olduğunuz ayı tercih edin.

Tasarruf planları geliştirin

Evin aylık gelir gider dengesini doğru kurgulayabilmek için harcamaları da belli bir düzene oturtmalısınız. Gereksiz harcamaları, gereksiz yere kabarık olan faturaları asgariye indirmek için çeşitli tasarruf tedbirleri almalısınız. Gerekmedikçe arabanızla seyahat etmemek, dışarda yenilen yemeklerin sayısını aza indirmek yine yapılabilecek tasarruf çalışmalarından bazıları.

Toplu alışveriş yapın

Aylık market alışverişi yapmak, aylık yolcu kartları alıp kullanmak daha ekonomik olacaktır ve de gelir gider hesaplamaları yapılırken hesaplanmamış giderlerin azalmasını sağlayacaktır.

Ödeme gücünüzü aşmayın

Her ay için farklı bir ödeme gücünüz vardır. Ödeme gücünüze göre alışveriş yapın. Mesela o ay alınacak ihtiyaç dışı eşyaları o ayki durumunuza göre değerlendirin ve bir sonraki aya sarkacak taksit ödemelerini aylık tablo yaparken hesaba katın.

Para biriktirin, mevduata yatırım yapın

Para kazanmak kadar, onu doğru kullanmak da önemlidir. Para biriktirmek gelecekte ekonomik olarak rahat davranmanızı sağlayacaktır. Biriktirdiğiniz paraları en garantili şekilde değerlendirmek için bankalara yatırabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken bankaların mevduat faiz oranlarını karşılaştırmayı unutmayın.


cemdisbudak
Cem Dişbudak
82 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 15 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar