İçindekiler

Atina’da tipik bir Akdeniz iklimi hâkimdir. Yazları sıcak geçer ve çok az yağış görülür. Kış aylarında ise ılık ve bol yağışlı bir hava olur. Zaman zaman hafif kar yağışlarına da rastlanabilir.

Yaz

Yaz ayları Atina’da çok sıcak geçer, özellikle de Ağustos ayında! Hatta şehirde yaşayanların birçoğu bu dönemde bir süreliğine daha serin yerlere giderler. Ortalama hava sıcaklığı 30 derecelerde seyreder. Şehirde şu ana kadar yaz aylarında ölçülen en yüksek sıcaklık 48 derece olarak kaydedilmiştir. Akşamları bile sıcaklık 20 derecenin üzerindedir.

Sonbahar

Sonbahar hem daha yumuşak havası hem de bolca güneşin olduğu zamanlar olduğu için Yunanistan tatili için ideal zamanlardır. Bu dönemde yoğun ama kısa süren yağışlar görülebilir. Ekim ayında ortalama hava sıcaklığı 24 derecelerdedir. Geceleri ise sıcaklık 10 dereceye kadar düşebilir.

Kış

Atina kış aylarında gündüz ortalama sıcaklık 15 derece gece ise 6 derece civarında seyreder. Yoğun ve sağanak yağışlar görülür. Kar yağışı ise nadiren olur.

Bahar

Sonbahar gibi bahar ayları da şehri ziyaret için en uygun hava koşullarının olduğu zamandır. Nem oranı düşük yağış miktarı azdır. Ilık ve keyifli bir hava olur.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
339 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar