Denizin üzerinde çeşitli aletlerle spor yapanlara ya da su sporu merkezlerine hemen her sahilde rastlıyoruz. Hele de adrenalini sevenler için su üzerinde yapılan alternatif seçenekler çok. En popüler ve moda su sporlarına birlikte göz atalım.

Windsurf:

Adı üzerinde rüzgar sörfü. Sörf tahtası binip, rüzgarı arkanıza alıp bir de dengede durmayı öğrendiniz mi gerisi kolay. Dalgalara girip çıkmak hatta dalgaların üzerinde durmak harika. Türkiye’de en iyi rüzgar sörfü yapılan yerlerin başında Alaçatı ve Gökçeada geliyor. Buralarda rüzgar sörfü yapmak isteyenler için okul da bulunuyor.

Kitesurf:

Rüzgar sörfünün biraz farklı versiyonu. Sürf tahtası ve uçurtma gerekiyor. Ayaklarınızda sörf tahtası varken ellerinizde uçurmayı tutuyorsunuz ve uçmaya başlıyorsunuz. Rüzgar kesilince suya düşüyorsunuz ancak sörfe hakim olup suda da iyi kaymanız gerekiyor. Adrenalini yüksek bir spor. Alaçatı ve Gökçeada yine bu sporu en iyi yapabileceğiniz yerler.

Alternatif su sporları

Yelken:

Sörf gibi yine denge ve rüzgar gücüyle yapılabilen bir spor dalı. Sörfün aksine çok geç yaşta da yapabileceğiniz bir spor. Başlangıçta özellikle küçük çocuklar optimist ile başlıyor. Daha sonra tek kişilik ve hızlı laser sınıfına geçilebilir. İki kişilik 470 sınıfı ve Daragon sınıfları da diğer sınıfları. Yelken eğitimi Türkiye’nin pek çok şehrindeki yelken kulüpleri tarafından veriliyor.

Rafting:

Denizde değil de hızlı akan suda yapılan bir spordur rafting. Botlara binip şelaleye doğru yol alınır ve buradan botla birlikte şelaleden atlanır. Antalya, Fethiye gibi yörelerde rafting turları düzenleniyor. Çok azgın bir suda yapılmadığı sürece tehlikeli bir spor değil.

Flyboard:

Son yılların bir başka popüler su sporu da flyboord. Bu sene popüler mekanlarda görmüşsünüzdür. Özel bir kıyafet giyiliyor ve siz havaya yükseliyorsunuz. Bu kıyafet bir boruyla jet sky motoruna bağlanıyor. Basınçlı su yardımıyla havada akrobatik hareketler yapabiliyorsunuz. Havada uçup board yapar gibi denize düşüp yeniden havalanıyorsunuz.

Alternatif su sporları

Parasailing:

Paraşüt sürat motoruna bağlanır ve motor havalanınca paraşüt açılıp yukarı çıkar. Sahillerde çok yapılan parasailingin yukarıdaki sporlara göre adrenalin daha düşüktür. Ancak güzel manzara seyretmek isterseniz iyi bir fikir. Tek handikapı bazen ters rüzgar sebebiyle kıyıya bir yerlere çarpmak ya da hızla suya düşmek.

Scuba:

Denizin üstü değil de altı sizi ilgilendiriyorsa ve oradaki yaşama tanıklık etmek istiyorsanız tüplü dalış yani scuba diving yapabilirsiniz. Bunun için bröve yani belge almanız ve ekipmanlarınız yeterli olacaktır. İster önceden bu belgeyi veren kurslara katılın ya da yazın bu eğitimi veren turlara katılın. Türkiye’de scuba divingin en iyi adreslerinden biri Kaş.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.